reklamı kapat

POPÜLER

HUBO meşale taşıdı
HUBO meşale taşıdı

İnsansı robot HUBO, Güney Kore’de olimpiyat meşalesi taşıdı [Video]

Olimpiyat oyunlarının bir numaralı unsurları arasında olimpiyat meşalesi yer alıyor. Yunanistan’da yer alan Olimpiya’da mercekle yakılan meşale, bu sene insansı robot HUBO sayesinde ilginç bir şekilde yakıldı.

9 – 25 Şubat 2018 tarihleri arasında Güney Kore Pyeongchang’da yapılacak 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları için yakılan meşale, yolculuğunda ilginç bir anı yaşattı. Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen insansı robot HUBO, olimpiyat meşalesini tam 150 metre taşıyarak ülkenin teknolojik seviyesine güzel bir vurgu yaptı. Taşıdığı meşaleyi sembolik bir duvarı delerek Dr Oh Jun Ho’ya teslim eden robot, dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 120 cm boyunda olan insansı robot, çok hızlı hareket edemiyor ancak yine de görevini başarıyla tamamlamış görünüyor. Dünya genelinde meşaleyi taşıyan 7,500 “torchbearers” arasına yerleşen robot, ülkenin ilk insansı robotu olarak tanıtılıyor.

HUBO kendini kanıtlamış bir insansı robot

İnsansı robot 2015 yılındaki sürümüyle DARPA Robotics Challenge‘ı kazanmayı başarmıştı. Yani benzerlerinden daha gelişmiş olan robot, daha çok acil durumlarda görev yapmak amacıyla geliştiriliyor. Gelen bilgilere göre 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatları‘na başka robotların da katılacağı açıklanıyor. Buna göre 85’den fazla robot olimpiyat oyunları sırasında görev yapacak ve misafirlere birçok konuda yardımcı olacak.

Video