reklamı kapat

POPÜLER

Airspeeder

Airspeeder uçan yarış araçları ile ilk drag yarışı yapıldı [Video]

Avustralya merkezli girişim Alauda, havada yapılacak yarış serisi Airspeeder için çiftli testler sonrası ilk drag yarışını yaptı.

İlk defa geçtiğimiz yıllarda karşımıza çıkan Airspeeder serisi zaman zaman ufak bilgiler ile gündeme geliyor. Firma bilmeyenler insan kontrolünde uçan yarış aracı modelleri geliştiriyor. Bu araç için daha önce “Formula 1 arabasıyla drone modellerini bir araya getiriyor” açıklamasını yapan Alauda, süreçte geleceğin yarış eğlencesi bu olacak ibaresini kullanıyor.

İşte bu ilginç görünen gelecek için ilk önemli gösterimlerden birisi yapıldı. Şirket içerisinde kurulan Team Alpha ve Team Bravo arasında havadan drag yani kalkış yarışı düzenlendi. Bu videosunu yukarıda izleyebileceğiniz denemede araçların içerisinde pilot yer almıyordu. Pilotlar hava araçlarını VR başlık ve kontrolcü ile yerden kontrol etti.

Ancak 2023 yılında bir pist yarışını gibi olacak ana seri yarışlarında hava araçlarının içerisinde pilotlar da olacak. 2023’te başlayacak resmi seride söylendiği kadarıyla 10 farklı takım mücadele edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Airspeeder için temel alınan mevcut araç MK3

Gerçek olarak üretimi yapılan model, gerçekten modern bir tasarıma sahip. 130 kg’lık hava aracı, içerisindeki kişiyle beraber 0’dan 100 km/s hıza 3 saniye altında çıkabiliyor. Toplam sekiz adet pervane ile aralıksız 20 dakika boyunca yol alabilen tamamen elektrikli Airspeeder Mk3, 4 metre uzunluğa ve 3,5 metre genişliğe sahip.

Maksimum gücü 320 kW olarak açıklanan bu merak edilen araç için geçtiğimiz aylarda başarılı ilk test uçuşu yapılmıştı. MK3 karşımıza en son çiftli test uçuşları ile gelmişti.

EXA Airspeeder Grand Prix serisinin merkezinde yer alan araç, pilotuna ya da yarış sürücüsüne çok ama çok keyifli dakikalar verecek izlenimi oluşturuyor. 500 metre yüksekte yapılacak yarışlarda bir pit stop olacağı da aktarılıyor. Burada modüler olarak pil modülü değiştirilecek ve uçuşa devam edilecek gibi görünüyor.

LiDAR ve diğer sensörler ile pilotların birbirlerine zarar vermeden çok yakın şekilde mücadele etmesine imkân tanıyacak seri, süreçte Nvidia ve DHL gibi büyük sponsorlara da sahip. Bu arada firmanın MK4 üzerinde de çalıştığını belirtelim.

Test süreçlerinden bir video