reklamı kapat

POPÜLER

Formula 1 Airspeeder

Formula 1’i gökyüzüne taşıyacak yeni yarış serisi: Airspeeder [Video]

Avustralya merkezli girişim Alauda, karşımıza çıkardığı Formula 1 keyfini gökyüzüne taşıyacak yeni yarış serisi Airspeeder için tarihi verdi.

Resmi olarak yapılan açıklamaya göre artık kesin olarak 2020 yılında Airspeeder serisi başlıyor. Firma bu seride yarışması için insanlı drone modelleri geliştiriyor. Bu araçlar için “Formula 1 arabasıyla drone modellerini bir araya getiriyor” açıklamasını yapan firma, geleceğin yarış eğlencesi bu olacak diyor. Bu araçların içerisindeki kişiyle beraber 200 km/s hıza çıkabileceği belirtiliyor. Toplam sekiz adet pervane ile havalanabilen ve yol alabilen araçlar, 4 metre uzunluğa ve 3.5 metre genişliğe sahip. Tasarımsal ve aerodinamik olarak 50’ler ve 60’lardaki Formula 1 araçlarından ilham alan Airspeeder drone’lar, bünyelerinde 500 kilovatlık güç sunan LiPo pil taşıyor. Pilot olmadan toplam ağırlıklarının 230 kg seviyesinde olduğu belirtilen araçlar, yakın zamanda halka açık gösterime çıkıyor. Yerden 20 metre yükseklikte yapılacak yarışlar için elbette birçok güvenlik odaklı soru işareti akıllarda bulunuyor. Çünkü bu seride pilotların / takımların Formula 1’deki gibi “tekerlek tekerleğe” mücadele etme şansı bulunmuyor. Burada mücadele daha çok zaman çizelgesi üzerinde dönecek gibi görünüyor.

Formula 1 Airspeeder
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alauda Airspeeder ile Formula 1 keyfini gökyüzüne taşıyabilecek mi?

Bunu söylemek için oldukça erken görünüyor. Ancak firma sürece ciddi ciddi hazırlanıyor. Aslında bu süreç genel olarak çok sürpriz oluşturmuyor. Uçan taksilerin gerçeğe dönüşmeye başladığı günümüzde, sürecin yarış tarafı da kaçınılmaz olarak gündeme geliyor. Burada öncü isim Airspeeder ile Alauda olacak gibi duruyor.