reklamı kapat

POPÜLER

İlk test yapıldı; Airspeeder, uçan yarış araçları ile çıkışa hazır [Video]

İlk test yapıldı; Airspeeder, uçan yarış araçları ile çıkışa hazır [Video]

Avustralya merkezli girişim Alauda, Formula 1 keyfini gökyüzüne taşıyacak yeni yarış serisi Airspeeder için en büyük somut adımı attı.

İlk defa geçtiğimiz yıllarda karşımıza çıkan Airspeeder serisi zaman zaman ufak bilgiler ile gündeme geliyordu. Firma bu seride yarışması için insan kontrolünde bir hava aracı geliştiriyor. Buna direkt olarak uçan yarış aracı deniyor.

Bu araç için “Formula 1 arabasıyla drone modellerini bir araya getiriyor” açıklamasını yapan Alauda, geleceğin yarış eğlencesi bu olacak açıklamasını da yapıyor.

Bu bağlamda karşımıza çıkan son araç Airspeeder Mk3 olmuştu. Gerçek olarak üretimi yapılan model, ilk konseptleri destekliyor ve gerçekten modern görünüyordu.

Bu 130 kg’lık hava aracı içerisindeki kişiyle beraber 0’dan 100 km/s hıza 3 saniye altında çıkabiliyor. Toplam sekiz adet pervane ile aralıksız 20 dakika boyunca yol alabilen tamamen elektrikli Airspeeder Mk3, 4 metre uzunluğa ve 3.5 metre genişliğe sahip.

Maksimum gücü 320 kW olarak açıklanan bu merak edilen araç için başarılı ilk test uçuşu da sonunda yapıldı. Yukarıdaki videoda görebileceğiniz uçuşta kısa da olsa sunulacak deneyim için ilk gerçek ipucu verilmiş oluyor.

Artık “EXA Airspeeder Grand Prix” olarak geçen serinin merkezinde yer alan bu araç, pilotuna ya da yarış sürücüsüne çok keyifli dakikalar verecek izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EXA Airspeeder Grand Prix serisi çok merak ediliyor

500 metre yüksekte yapılacak yarışlarda bir pit stop olacağı da aktarılıyor. Burada modüler olarak pil modülü değiştirilecek ve uçuşa devam edilecek gibi görünüyor.

LiDAR ve diğer sensörler ile pilotların birbirlerine zarar vermeden çok yakın şekilde mücadele etmesine imkan tanıyacak seri, süreçte Nvidia ve DHL gibi büyük sponsorlara sahip.

Bu arada firmanın Airspeeder Mk4 üzerinde çalıştığı da gelen bilgiler arasında. Onun testleri 2022’de yapılacak. Serinin tam olarak ne zaman başlayacağı ise net değil. Sadece yakında gerçek çoklu testlerin yapılacağı aktarılıyor.