reklamı kapat

POPÜLER

Alauda Airspeeder

Airspeeder uçan yarış araçları için çiftli testlere de başladı [Video]

Avustralya merkezli girişim Alauda, havada yapılacak yarış serisi Airspeeder için çiftli testlere de başladıklarını gözler önüne serdi.

İlk defa geçtiğimiz yıllarda karşımıza çıkan Airspeeder serisi zaman zaman ufak bilgiler ile gündeme geliyordu. Firma bilmeyenler bu seride yarışması için insan kontrolünde uçan yarış aracı modelleri geliştiriyor. Bu araç için daha önce “Formula 1 arabasıyla drone modellerini bir araya getiriyor” açıklamasını yapan Alauda, süreçte geleceğin yarış eğlencesi bu olacak ibaresini kullanıyor.

Bu bağlamda karşımıza çıkan son araç Airspeeder Mk3 olmuştu. Gerçek olarak üretimi yapılan model, ilk konseptleri destekliyor ve gerçekten modern görünüyordu. Bu 130 kg’lık hava aracı içerisindeki kişiyle beraber 0’dan 100 km/s hıza 3 saniye altında çıkabiliyor. Toplam sekiz adet pervane ile aralıksız 20 dakika boyunca yol alabilen tamamen elektrikli Airspeeder Mk3, 4 metre uzunluğa ve 3,5 metre genişliğe sahip.

Maksimum gücü 320 kW olarak açıklanan bu merak edilen araç için geçtiğimiz aylarda başarılı ilk test uçuşu yapılmıştı. Şimdi ise firma yukarıdaki video ile çiftli test uçuşlarına da başlandığını duyurdu. Elbette Mk3 ile yapılan testlerde sınırlar çok fazla zorlanmıyor. Ancak video gelecekte nelerin bizi beklediği özelinde güzel ipuçları veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EXA Airspeeder Grand Prix serisi çok merak ediliyor

EXA Airspeeder Grand Prix serisinin merkezinde yer alan araç, halen pilotuna ya da yarış sürücüsüne çok ama çok keyifli dakikalar verecek izlenimi oluşturuyor. 500 metre yüksekte yapılacak yarışlarda bir pit stop olacağı da aktarılıyor. Burada modüler olarak pil modülü değiştirilecek ve uçuşa devam edilecek gibi görünüyor.

LiDAR ve diğer sensörler ile pilotların birbirlerine zarar vermeden çok yakın şekilde mücadele etmesine imkân tanıyacak seri, süreçte Nvidia ve DHL gibi büyük sponsorlara da sahip.

Bu arada firmanın Airspeeder Mk4 üzerinde çalıştığı da gelen bilgiler arasında. Onun testleri 2022’de yapılacak. Serinin tam olarak ne zaman başlayacağı ise halen tam olarak netleşmiş değil.