reklamı kapat

POPÜLER

MotoGP FIM Enel MotoE

Elektrikli MotoGP serisi FIM MotoE ile gelecek artık iki tekerlekte [Video]

Motosiklet dünyasının en üst noktası olarak görülen MotoGP, kısa süre önce elektrikli geleceğin duyurusunu yaptı. Resmi olarak uzun süredir beklenen “FIM MotoE” motosiklet yarış serisi açıklandı.

2019’da başlayacak FIM MotoE serisi, Formula 1’in elektrikli hali olan Formula E ile benzer bir yapıya sahip. MotoGP’yi geleceğe taşıyacak bu alternatif seri, tamamen elektrikli motosikletlerin mücadelesine sahne olacak. Yarışlarda 18 farklı sürücü mücadele edecek ve söylendiği kadarıyla 10 turluk bir mücadele yapılacak. Avrupa merkezli birçok MotoGP pistinde koşulacak elektrikli FIM MotoE serisi, deneme turlarını cuma günü, sıralama turlarını cumartesi günü, yarışları ise pazar günü gerçekleştirecek. Enerji şirketi Enel’in isim sponsoru olduğu seri, ilk deneme turlarına ise 2019 Şubat ayında başlayacak. Yarışlarda İtalyan üretici Energica tarafından üretilen iki tekerlerin geleceği Ego yarış motoru kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli MotoGP yarışlarının merkezindeki yıldız: Energica Ego

Her takımın kendi değişiklikleriyle özelleştirecekleri yarış motosikleti Energica Ego, zorlu mücadelenin temelinde bulunacak. Tamamen elektrikli yapısıyla 147 beygir güç üreten ve 250 km/s maksimum hızı bulunan araç, 11.7 kW batarya üzerine kuruluyor. Açıklandığı kadarıyla 258 kg ağırlığa sahip olan motor, 0’dan 100 km/s hıza 3 saniyeden daha kısa sürede çıkabiliyor. DC şarj sistemiyle 30 dakikadan az bir sürede tamamen doldurulabilen motosiklet, açıklandığı kadarıyla 200 nm torku gecikmesiz olarak yola aktarabiliyor.

Fanlar için çok önemli olan motor sesi konusunda da bir açıklama var. Organizasyon elektrikli motorun kendisine özgü sesiyle kullanıcıları yarışa çekeceğine inanıyor. Biliyorsunuz ses her zaman elektrikli araçların dezavantajı (Sadece yarışa konusunda) konumunda bulunuyor. Daha önce söylediğimiz üzere Formula 1’in Formula E ile adım attığı elektrikli yarış dünyası, MotoGP tarafında da Moto-e turnuvasıyla hayat bulacak. İki tekerlekli motor sporları dünyasının yeni çağı olarak lanse edilen turnuva, çevreye duyarlı olunması amacıyla büyük önem arz ediyor.