reklamı kapat

POPÜLER

Electric Production Car Series Tesla Electric GT

FIA onayı verdi, Tesla’lar elektrikli yarış serisinde yarışmaya hazır [Video]

Yaklaşık iki yıl önce Electric GT adıyla lanse edilen geleceğin otomobil yarış turnuvası sonunda FIA‘dan onay almayı başardı. Beklenen yarış nihayet gerçeğe dönüşüyor.

Tamamen 785 beygirlik Tesla Model S‘ler üzerine kurulan Electric GT serisi, çok uzun zamandır gündemdeydi. Yapılan kaza testlerinden aldığı onay ile önündeki engel kalkan seri, direkt olarak Electric Production Car Series olarak isimlendiriliyor. Kısaca EPCS olarak geçecek seri, herhangi bir değişiklik olmazsa yıl içerisinde mücadeleye başlıyor. Yarışa hazır hale getirilen oldukça modifiyeli Model S P100D modellerin çarpışacağı yarış, birçok meşhur Formula 1 pistinde de gerçekleştirilecek. Hafta sonlarında sıralama turlarıyla beraber yapılacak yarışlar, gündüz ve akşam olmak üzere iki kere düzenlenecek.

EPCS Electric Production Car Series Tesla Electric GT
Electric Production Car Series Tesla Electric GT
Electric Production Car Series Tesla Electric GT
Electric Production Car Series Tesla Electric GT

EPCS ile Formula E’ye kardeş geldi

Formula 1‘in tamamen elektrikli yarış otomobillerinden oluşan serisi Formula E, artık yol otomobillerinin yarıştığı bir versiyona sahip. Bu iki turnuva ile geleceğe sağlam bir adım atan FIA, diğer serileri elbette henüz bitirmiyor. Yarış tutkunları halen içten yanmalı motorların sesine (Formula 1’de bozulmuş olmasına rağmen) hayranlık duyuyor. Böyle yan serilerin gelmesi elektrikli otomobillerin gelişmesi için büyük önem arz ediyor. Bu tarafta yapılan Ar-Ge harcamaları tüm elektrikli otomobiller için büyük getiriler sunuyor.