reklamı kapat

POPÜLER

Toyota GR Yaris

Toyota GR Yaris; en güçlü üç silindirli motora sahip canavar yola çıktı

Uzun süredir beklenen Avrupa satış süreci başlayan Toyota GR Yaris, opsiyonları ve zengin donanımlarıyla da dikkat çekiyor.

Yeni jenerasyonuyla özellikle tasarım bazında çok ciddi bir değişim geçiren Yaris’in, marka tarihinin en ateşli modellerinden birisine dönüşmesi de çok uzun sürmedi. Bahsettiğimiz isim geride bırakmaya hazırlandığımız 2020 içerisinde tanıtımı gerçekleştirilen GR versiyonundan başkası değil. Tanıtımının ardından marka içerisindeki ralli dinamiklerinin sokaklara yansıtılacağı model olarak akıllara kazınan Toyota GR Yaris, artık yollarda nabız vermeye hazır. Avrupa pazarındaki satış süreci başlatılan modelin versiyon ve fiyat detayları da bu gelişmeyle kendisini gösteriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamsal verileriyle Toyota GR Yaris

GR Yaris üzerine geliştirildiği dört tekerlekten çekiş sistemiyle de markası için yeni bir meydan okuma niteliği taşıyor. Aracın kaputunun altına baktığımızda bizleri 1,6 litrelik turbo üç silindir motor karşılıyor. Yapılan geliştirmelerde bu motordan 261 PS güç ve 360 Nm tork gibi oldukça başarılı rakamlar elde edilmiş durumda. Halihazırda seri üretimde olan en güçlü üç silindirli motorun şanzıman ayağında ise 6 kademeli bir üniteyle kombin edildiğini görüyoruz. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle de aracın 0’dan 100’e hızlanmasının 5,5 saniye sürdüğünü, maksimumda ise 230 km/s hıza çıkabildiğini görüyoruz. Elbette bu değerlerin elde edilmesinde Yaris GR’ın 1.280 kilogramlık ağırlık değerinin de etkisi var. Kullanıcıların istediğine göre içerisinde Torsen LSD diferansiyel kilidini beraberinde getiren Pist Paketi’yle de satın alınabilen GR Yaris, Almanya’da 33.200 euroya alıcı bulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Hyundai Tucson N Line tanışın