reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Yaris GR Sport

209 beygirlik canavarı kaçıranlara teselli ödülü; Toyota Yaris GR Sport

Önümüzdeki ay içerisinde Paris’te sahne alacak olan Toyota Yaris GR Sport, geçtiğimiz yılki GRMN versiyonunu daha sadeleşmiş versiyonu olarak karşımızda.

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sürdürülen istikrarı asfalta yansıtmak için yola koyulan Toyota, bunun ilk adımlarından bir tanesi geçtiğimiz yıl attı. Yaris GRMN adıyla karşımıza çıkan bu otomobilde, motor sporları departmanı Gazoo Racing‘in devreye girmesiyle birlikte 209 beygir güç ve 250 Nm değerleri elde edildi. Aynı zamanda ralli izlerinin karakter ve altyapı elemanlarında olması da meraklıları için ayrıca önemliydi. Bu projenin üretimini toplamda 400 adetle sınırlayan Toyota, gördüğü ilginin ardından şimdi de kaçıranlar için bir teselli niteliği taşıyacak Yaris GR Sport‘u karşımıza çıkartıyor. Her ne kadar performans olarak GRMN versiyonuna yakın olmasa da, işin karakter ve altyapı kısmında önemli değişimlerin yer aldığı da net bir şekilde görülebiliyor. Aracın beş kapılı olması da günlük hayattaki kullanışlılığı açısından bir hayli önemli.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neler değişti?

Öncelikle GR Sport versiyonuyla birlikte sahip olabileceğimiz motor seçeneğini belirtmek gerekiyor. Burada GRMN’de yer verilen 1,8 litrelik makinenin yerini 1,5 litrelik hibrit ünite almakta. Bu da aslında aracın daha çok Mercedes-AMG veya BMW-M’de gördüğümüz gibi bir paket niteliği taşıdığına işaret. Değişim kısmında hissedeceğimiz ilk nokta aracın süspansiyonların olacak. Sachs Performance imzalı yeni bir süspansiyon paketini kullanan Toyota, standart versiyona göre özellikle virajlarda çok daha iyi bir deneyimin elde edilebileceğini belirtiyor. Anti-roll bar ile desteklenen tüm bu yapıyla birlikte 11 milimetre daha alçak bir otomobilin varlığından söz edilebiliyor. İşin tasarım kısmında ise 17 inç’lik jantlar, GRMN gövde kiti, Bridgestone Potenza RE50 lastik seti ve piano black aynalar güzel bir iş çıkartmış durumda. İlk kez Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan otomobilin fiyat ve satış süreci detaylarını da kısa süre içerisinde alacağız.