reklamı kapat

POPÜLER

209 beygir güç, 6,3 saniyede 0-100: Tüm detayları ve resmiyet kazanan fiyatıyla Toyota Yaris GRMN

Sınıfının en iyi güç/ağırlık oranına sahip olduğu açıklanan Yaris GRMN, satışa sunulmasının öncesinde tüm teknik detayları ve fiyatıyla Frankfurt’ta sahne aldı.

Toyota’nın ocak ayından itibaren kademeli olarak detaylarını paylaştığı ve ilk gösterimini geçtiğimiz Cenevre Otomobil Fuarı‘nda yaptığı ateşli hatchback modeli Yaris GRMN, resmi satışlarının başlamasının öncesinde son sis perdelerini de geride bırakarak Frankfurt‘taki yerini aldı. Tasarım ve donanım özellikleri geçtiğimiz dönemde büyük oranda belli olan Yaris GRMN, fuar kapsamında fiyat ve tüm teknik bilgileriyle sokaklara çıkmadan evvel meraklılarının akıllarındaki tüm soru işaretlerini giderdi. Toyota’nın motor sporları departmanı Gazoo Racing imzasıyla geliştirilen aracın 205 beygir olarak iddia edilen güç değeri 209 beygir olarak resmiyet kazanırken tork değeri 250 Nm olarak verilere yansıdı.


Güç ünitesinde süperşarj destekli 1.8 litre hacimli makinenin görev yaptığı Yaris GRMN resmiyet kazanan güç değerlerini altı ileri değerli şanzıman ve ön tekerlekten çekişli altyapıyla yere aktaracak. Tüm kombinasyonlarla 0’dan 100’e hızlanmasını 6,3 saniyede tamamlayabildiği açıklanan aracın erişebildiği maksimum sürat değeriyse 230 km/s. Yaris GRMN’in bu değerleriyle yeni Fiesta ST‘nin bir adım ilerisinde olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Kullanıcıların kataloğunu incelerken ilk bakacağı teknik değerleriyle oldukça iddialı olan Yaris GRMN’i rakipleri karşısında en öne konumlandıran özelliğiyse güç/ağırlık oranı. Toplam ağırlık değeri 1.134 kilogram olarak paylaşılan araç bu değeriyle sınıfının en iyi güç/ağırlık oranına sahip modeli olma özelliğini de beraberinde getiriyor.


Sürüş dinamikleriyle ilgili test süreci Nürburgring‘de gerçekleştirilen Yaris GRMN, güç ünitesinde performansı tamamlayıcı altyapı elemanlarına sahip. Standart Yaris’e göre süspansiyonları ciddi oranda revize edilen ve 24 milimetre daha aşağıda konumlanan araç, viraj kabiliyetinde sınıf atlaması için LSD diferansiyel ve anti roll bardan destek alıyor. Üzerinde 17 inç’lik BBS jantları ve Bridgestone Potenza RE050 lastikleri standart olan gelen Yaris GRMN, direksiyonunu GT86’dan ödünç alırken soğutma sistemini altı silindirli bir motor ünitesinden alıyor. Tampon ve tüm aerodinamik parçaları performans kriterlerine göre tasarlanan Yaris GRMN 29.900 euro‘luk fiyatı ve 400 adetlik sınırlı üretim rakamıyla Avrupa pazarında alıcılarını bekliyor olacak.