reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X’in Face ID teknolojisiyle kişisel verileriniz güvende

Birçok kişisel veriyi sakladığımız akıllı telefonların güvenliği pek çok firmanın öncelikleri arasında yer alıyor. Parmak izi okuyucu giderek tüm segmentlere yayılırken güvenliğin yeni formu yüz tarama teknolojisi oluyor. Şimdiye kadar birçok akıllı telefon markası tarafından kullanılan bu teknoloji Apple‘ın dokunuşu ile farklı bir boyut kazanıyor. Face ID ile güvenlik bir sonraki seviyeye taşınıyor.

iPhone X ile ilgili iddialar ilk ortaya çıktığından beri Touch ID yani parmak izi okuma sisteminin yerini farklı bir teknolojinin alacağını biliyorduk. Apple tercihini şaşırtıcı olmayan bir şekilde yüz tanıma sisteminden yana kullandı. Bu kararla birlikte ana ekran tuşuna ve ona entegre edilmiş parmak izi okuma sistemine veda ettik. iPhone X sahibi olanlar bundan sonra telefonlarını açmak için ona dokunmak zorunda değil. Bunun için sadece telefonlarına bakmaları yeterli olacak. Üstelik Apple tarafından geliştirilen Face ID sistemi daha önce akıllı telefonlarda gördüğümüz yüz tanıma sisteminden daha farklı.

Apple yüz tanıma sistemi için TrueDepth teknolojisini kullanıyor. Cihaz kullanıcısının yüzünü taramak için ön kamera, nokta projektör, kızılötesi kamera gibi özelliklerden yararlanıyor. Telefonunuzu ilk aldığınız anda yüzünüzü sisteme tanımlanamız gerekiyor. Ardından iPhone X sadece size karşılık verir hale geliyor. Üstelik makyaj yaptığınızda, sakal bıraktığınızda, tarz değiştirdiğinizde veya yaşlandığınızda cihaz için tanınmaz hale gelmiyorsunuz. Sistem sizin değişiminize ayak uyduruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunun yanında birinin sizin telefonunuzu açabilme ihtimali milyonda bire düşüyor. Bu ihtimal parmak izi okuma sisteminde elli binde bir şeklindeydi. Dolayısıyla Face ID’nin çok daha güvenli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Birinin siz uyurken telefonunuzu açması da mümkün değil. Face ID’nin çalışabilmesi için gözlerinizin açık olması ve bakışlarınızın telefona yönelmesi gerekiyor. Böylece ilginiz başka bir yerde olduğunda telefonunuz açık kalmıyor. Apple diğer markaların yüz tanıma teknolojisinde yaptığı hatalardan da ders almış gibi görünüyor. Face ID sistemini telefon sahibinin fotoğrafıyla kandırmak imkansız. Bunun ötesinde bu kişinin üç boyutlu ve profesyonel bir maskesi yapıldığında bile Face ID kandırılamıyor. Böylece telefonunuzdaki verilere erişebilecek tek kişi siz oluyorsunuz.

İLGİLİ HABERLER