reklamı kapat

POPÜLER

iPhone ekran altı Touch ID LOG Tasarım

iPhone tarafı için ekran altı Touch ID parmak izi sensörü halen masada bulunuyor

 - Güncelleme: 09 Mart 2023 17:33

iPhone tarafı için ekran altı Touch ID parmak izi sensörü halen masada bulunuyor. Apple bu konuda çalışmayı sürdürüyor.

15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max isimlerine sahip dört farklı telefondan oluşacak iPhone 15 ailesi, yine Face ID yüz tanıma sistemi üzerine kurulacak. Birçok kişi uzun zamandır bunun değişmesini, iPhone’lara direkt olarak ekran altından algılama yapacak Touch ID parmak izi sensörünün konulmasını istiyor. Bu kesinlikle yakında gerçek olmayacak ancak ileride karşımıza çıkabilir. Çünkü teknoloji devi Apple halen bu konuda aktif şekilde çalışmalar yapıyor. Bu altyapı için şimdiye kadar çok sayıda resmi patent alan firma, ekran altı Touch ID parmak izi sensörünü yeni bazı açıklamalarda bulunan kaynaklara göre 2026 yılından sonra ya da spesifik olarak 2027 yılında aktif şekilde kullanmaya başlayabilir. Android tarafında uzun zamandır kullanılan bu teknolojiyi çok ciddi şekilde ileriye atan Apple, bu konuda tam olarak neler düşünüyor bilinmiyor ve çalışmaları / planları her zaman rafa kaldırma ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 15 ailesi iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’teki gibi Dynamic Island üzerine kuruluyor. Yani telefonlarda ekran çentiğinin yerini işlevsel yapıda geniş bir ekran deliği alacak, ancak bu yapı halen çoğu kişiyi memnun etmeyecek. Peki daha sonra ne olacak? Apple gelecek için ne düşünüyor? Ekran teknolojileri konusunda en sağlam isimlerden Ross Young, bu konuda en net bilgiyi veren isim konumunda. Young, 2024 yılında tanıtılacak iPhone 16 ve 16 Plus modellerinde Dynamic Island, 16 Pro ve 16 Pro Max modellerinde ise selfie kamerası için tek bir ekran deliği olacağını belirtiyor.

Bu “Pro” telefonların Face ID yüz tanıma sistemine güç veren TrueDepth kamera sensörleri ise direkt ekran altına alınacak. 2025 yılında tanıtılacak iPhone 17 modellerinin hepsinde yine ekran altı Face ID ile selfie kamerası için tek bir ekran deliği bir araya getirilecek. 2026 yılında lanse edilecek iPhone 18 ailesinin standart modellerinde Face ID ile selfie kamerası için tek bir ekran deliği kullanılacak, iPhone 18’lerin “Pro” versiyonları ise söylendiği kadarıyla en sonunda tamamen çerçevesiz yapıya geçiş yapacak. Bu modeller Face ID altyapısını ve selfie kamerasını ekran altına alacak, maalesef tam ekran iPhone deneyiminin gelmesi oldukça uzun sürecek.

iPhone haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

İLGİLİ HABERLER