reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14

Ünlü analiste göre iPhone için ekran altı Touch ID çok uzakta

Teknoloji devi Apple, yaz sonunda iPhone 14 ailesiyle karşımıza çıkacak ve bu telefonlarda yine Face ID yüz tanıma sistemi olacak.

Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre Apple, iPhone modelleri için ekran altı Touch ID’yi yani ekrana entegre parmak izi sensörünü yakında kullanıma sunmayacak. Gelen son bilgilere göre firma 2024 yılındaki iPhone’larda dahi bu teknolojiye yer vermeyecek. Apple’ın bunun yerine önümüzdeki 2 yıl boyunca iPhone’larda Face ID sistemine yer vermeyi sürdüreceği aktarılıyor. Face ID yüz tanıma sistemi ile kullanıcıları genel olarak memnun eden firma, şu an Touch ID’yi tamamen hayatımızdan çıkarmıyor. Kısa süre önce tanıtılan yeni iPhone SE modelinde eski tip fiziksel Touch ID yer alıyor. Apple aynı zamanda bazı Mac bilgisayarlarda ve Mac klavyelerinde de Touch ID kullanmayı sürdürüyor.

Birçok kullanıcı Touch ID’nin ekran altına alınarak geleceğe taşınmasını istiyor ancak Apple süreçte hiç acele etmiyor gibi görünüyor. Firmanın bu konuda patentler üzerinden gördüğümüz bazı çalışmaları bulunuyor ancak çıkış için daha çok beklenmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eylül ayında yapılacak Apple etkinliğinde halen bilmeyenler için karşımıza 6,1 inç OLED ekranlı iPhone 14, 6,7 inç OLED ekranlı 14 Max, 6,1 inç 120 Hz OLED ekranlı 14 Pro ve 6,7 inç 120 Hz OLED ekrana sahip 14 Pro Max modelleri çıkacak.

Yeni iPhone gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display