reklamı kapat

POPÜLER

Apple, hırsızların iPhone X’in Face ID’sini açmasını nasıl önlenebileceğini açıkladı

iPhone X‘in tanıtımının ardından Face ID akıllarda pek çok soru işareti bıraktı. Bunlardan biri de hırsızlar tarafından özelliğin kolaylıkla alt edilebilecek olmasıydı. Apple tarafından bu endişeye cevap geldi.

Apple’a Face ID ile ilgili iki soru yöneten Keith Krimbel‘ın e-postası cevaplandı. Krimbel, Face ID’nin güneş gözlüğüyle çalışıp çalışmadığını merak ediyor ve hırsızların Face ID tarafından kolaylıkla alt edilememesi için Apple’ın sunduğu önlemleri merak ediyordu. İlk sorunun cevabı oldukça pozitif diyebiliriz. Face ID tüm güneş gözlükleriyle değil ama pek çok güneş gözlüğüyle çalışabiliyor.

Krimbel’in hırsızlıkla ilgili sorusu ise tam olarak şu şekildeydi: “Bir hırsızın telefonumu aldıktan sonra yüzüme doğrultup Face ID ile kilidi açarak kaçmasını ne engelleyebilir?”

Bu bir hayli ilginç senaryoya Apple’ın cevabı ise şu şekilde: “Eğer doğrudan telefona bakmazsanız, telefon ekranı açılmayacaktır. Ayrıca telefonu birine vermeden önce her iki tarafta yer alan tuşlara aynı anda basarsanız Face ID kısa bir süreliğine etkisiz hale geliyor.”

Yani Apple hırsıza telefonu verirken “sıkmamızı” öneriyor. Öte yandan telefona bakmamak bu tarz anlık durumlarda tek seçenek gibi görünüyor. Gözler kapalıyken Face ID’nin çalışmıyor oluşu gece evinize giren hırsızın da telefonunuzu açamayacağı anlamına geliyor.