reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X’in en dikkat çeken özelliği iPad Pro’ya gelebilir

Eylül ayında tanıtılan ve büyük ilgi gören iPhone X, Face ID sistemiyle birlikte geliyor. Kullanıcının yüzünü algılayan ve kişisel güvenliği bir sonraki seviyeye taşıyan bu sistem yakında başka Apple cihazlarına da gelebilir. Üstelik görünen o ki ilk aday şimdiden belli.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Face ID teknolojisi Touch ID’nin yerini aldı. Böylece telefon kullanıcısının parmak izi yerine, yüzünü algılayarak açılıyor. Bunun için iPhone X’in ekranının üst kısmında siyah bir bölge yer alıyor. Bu bölgede ise ön kamera, nokta projektör ve kızılötesi kamera bulunuyor. Böylece iPhone X’te sakladığınız kişisel verilerinizin güvenliğinden asla şüphe duymanız gerekmiyor.

Henüz Face ID sistemine sahip ilk iPhone satışa sunulması fakat bu teknolojinin farklı Apple cihazlarında da yer alabileceği konuşulmaya başlandı. MacRumors ve 9to5Mac gibi kaynaklar iPad Pro’nun Face ID ile gelebileceğini ifade ediyor. Eğer iddialar doğruysa Apple, Face ID teknolojisini iPad Pro‘ya iki şekilde yerleştirebilir. iPad’in varolan tasarımına Face ID teknolojisi eklenebileceği gibi bu tabletin tasarımı baştan aşağı değiştirilebilir. İkinci ihtimalin gerçekleşmesi durumunda iPad Pro’nun görünümü iPhone X’e benzeyebilir.

Bunun yanında eğer iPhone X’in bu özelliği kullanıcılar tarafından benimsenirse gelecekteki iPhone modellerinde de Face ID’nin yer alması bekleniyor.