reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X
iPhone X
iPhone X
iPhone X
iPhone X
iPhone X
iPhone X
iPhone X

iPhone X’in Apple’a maliyeti belli oldu

Kısa bir süre önce parçalarına ayrılan Apple’ın yeni amiral gemisi telefonu iPhone X’in üretim maliyeti belli oldu.Reuters’in TechInsights isimli araştırma şirketinden elde ettiği bilgiye göre iPhone X’in maliyeti iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’tan daha yüksek. iPhone X’in üretim maliyeti TechInsights’a göre 357,50 dolar.

iPhone X’in brüt kar marjı yüzde 64 iken, iPhone 8’in brüt kar marjı yüzde 59.  iPhone X’teki bileşenlerin çoğunun iPhone 8’deki bileşenlerden daha pahalı olduğunu belirtmekte yarar var. iPhone X’te kullanılan 5,8 inçlik OLED ekranın fiyatı 65,60 dolar iken, iPhone 8’de yer alan 4,7 inçlik LCD ekranın fiyatı ise 36 dolar. iPhone X’te karşımıza çıkan paslanmaz çelik şeridin fiyatı 36 dolar, iPhone 8’deki alüminyum şeridin fiyatı ise 21,50 dolar.

iPhone X, yüz tanıma sistemi ve çerçevesiz OLED ekranıyla fark yaratıyor

iPhone X, hem Apple fanlarının hem de teknoloji dünyasının beklentilerini karşılayacak yeniliklerle geliyor. Telefona bakıldığında göze çarpan en önemli detay çerçevesiz ekranıyla birlikte ana ekran tuşunun kaldırılmış olması. Tüm iPhone modellerinde gördüğümüz ana ekran tuşu yeni modelle elvada diyor. Touch ID parmak izi sensörünün yerine Face ID adı verilen yüz tanıma sisteminin tercih edildiği telefon, güvenlikte yeni bir dönemi başlatıyor. Apple’ın belirttiğine göre Face ID sistemi, düşük ışıkta dahi sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Yüzünüzü algılayabilen Face ID, şapka veya gözlük takılması durumunda dahi kullanıcıların yüzlerini algılayabiliyor. Face ID, ön kamera, nokta projektör, kızılötesi kamera gibi özelliklerden yararlanıyor.

Telefonla birlikte yeni bir dönem başlıyor: Animoji! Animojiler en basit tanımıyla emojilerin hareketlendirilmiş halleri. Ancak göründükleri kadar da basit değiller. Çünkü animojilere istenilen kişisel yüz ifadeleri iPhone kamerasına bakılarak verilebiliyor. Face ID için geliştirilen 3D sensörler kişisel yüz ifadenizi algılayarak bu ifadeyi animojilere taşıyabiliyor.

iPhone X

Resmi Türkiye satış fiyatı 6.099 TL (64 GB), 6.899 TL (256 GB) olan iPhone X’in aralık ayında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor. iPhone X hakkındaki tüm detaylara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.