reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Apple Xiaomi Samsung

Huawei’den Apple’a karşı önemli başarı

Akıllı telefon sektörünün en yenilikçi isimlerinden Huawei, alanda büyümeye ve liderliğe doğru emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Akıllı telefon sektörüne yönelik önemli araştırmalar yapan IDC, kısa süre önce 2018 üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlara baktığımız zaman 2018 üçüncü çeyrekte en çok akıllı telefon sevkiyatını Samsung’un yaptığını görüyoruz. Ancak firma 72,3 milyon ünite sevkiyat ile 2017’nin aynı dönemine oranla tam yüzde 13,5’lik bir düşüş yaşamış durumda. İkinci sırada ise bir başarı öyküsü yatıyor. Apple’i bir kez daha geride bırakan Huawei, ikinciliği 51,8 milyon ünite akıllı telefon sevkiyatı ile elinde tutuyor. Firmanın 2017’nin aynı dönemine oranla yüzde tam 32,5’lik bir artış yaşadığı görünüyor. Üçüncü sırada ise 46,9 milyon iPhone sevkiyatı ile Apple yer alıyor. Firmanın burada 2017’nin aynı dönemine oranla sadece o,5’lik bir artış elde edebildiği görülüyor. iPhone’ların yüksek satış fiyatı, gelirleri azaltmıyor olsa da satış miktarını yerinde tutuyor. Dördüncü sırada karşımıza yükselen isimlerden Xiaomi çıkıyor. Firmanın üçüncü çeyreği 33 milyon akıllı telefon sevkiyatı ile tamamladığı görülüyor. Şimdiye kadar 100 milyon telefon sevkeden Xiaomi, çeyrekte 2017’nin aynı dönemine oranla tam yüzde 19,1 artış elde etmeyi başarmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon sektörü Huawei ve Apple gibi devlere rağmen genel olarak düşüşte

Bunun arkasında özellikle artan fiyatlar bulunuyor. Ayrıca modeller artık oldukça güçlendikleri için insanlar her yıl telefon değiştirmiyor. IDC’ye göre 2018 üçüncü çeyrekte pazar 2017’nin aynı dönemine oranla yüzde 8,4 oranında ufalmış görünüyor. Bu değer sadece üçüncü çeyrekte yaklaşık 33 milyon telefona denk geliyor.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın Türkiye’de satışa çıkan yeni Mac Mini modeli