reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el akıllı telefon Yurt dışından gelen telefonlar için kayıt süresi uzatıldı IMEI kayıt ücreti

Akıllı telefon pazarı için 2021 ilk çeyrek sonuçları açıklandı

Akıllı telefon pazarında 2021 ilk çeyrek sonuçları, sevkiyat rakamları üzerinden önemli veriler sağlıyor. Listenin üst sırasında ise bir sürpriz bulunmuyor.

Strategy Analytics tarafından paylaşılan rapora göre 2021’in ilk çeyreğinde yaptığı 77 milyon akıllı telefon sevkiyatı ile lider Samsung. Bu durum elbette büyük bir sürpriz olmuyor.

Samsung’un liderliği uzun süredir sürüyor çünkü firmanın inanılmaz çok sayıda telefonu bulunuyor ve hemen her pazarda satış yapılıyor.

2021’in ik çeyreğinde Samsung’u 57 milyon sevkiyat ile teknoloji devi Apple izliyor. iPhone modelleri son dönemde yine oldukça fazla oranda satıyor.

Üst sıraların üçüncüsü ise 49 milyon akıllı telefon sevkiyatı ile Xiaomi oluyor. Biliyorsunuz Xiaomi’nin de Samsung gibi çok geniş bir telefon portfolyosu bulunuyor.

Listenin dördüncü ismi bir başka Çin merkezli dev OPPO oluyor. Verilere göre OPPO, 2021’in ilk üç ayında 38 milyon telefon sevk etmiş.

OPPO’yu izleyen isim ise 37 milyon gibi yüksek sevkiyat rakamı ile Vivo oluyor. Listenin ilk beşinde görebileceğiniz üzere Huawei yer almıyor.

Huawei, ABD ambargosu nedeniyle yaşadıkları üzerinden Strategy Analytics tablosunda “diğer” kısmında yer alıyor. Bu kısımdaki tüm üreticilerin 2021’in ilk üç ayında 82 milyon telefon sevk ettiği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021’in ilk çeyreğinde akıllı telefon sevkiyatı açısından 2020’nin aynı dönemi geçildi

Verilere göre tüm sektör 2020’nin ilk çeyreğinde 275 milyon telefon sevk etti. Bu rakam 2021’in ilk çeyreğinde ise 340 milyona kadar çıktı. Yani pandemi ortamında yüzde 24’lük bir büyüme elde edildi.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en son AirPods modeli AirPods Max