reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Mi 11X

Xiaomi, Avrupa pazarında Apple’ı geçmeyi başardı; işte detaylar

Canalys, kısa süre önce akıllı telefon sektörünün 2021 ilk çeyrek karnesini yayımlamıştı. Şimdi Avrupa özelinde bir Xiaomi başarısı müjdelendi.

Canalys verilerine göre Xiaomi, 2021’in ik çeyreğinde Apple’ı geçerek Avrupa’nın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi oldu. Liderlik koltuğunda Samsung oturuyor.

Xiaomi’nin üçüncü sıradaki Apple’ı geçmesi, elde ettiği tam yüzde 85’lik büyüme ile gelmiş durumda. Bu büyüme geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla hesaplanıyor ve çok büyük görünüyor.

Bu konuda Samsung’un yüzde 21, Apple’ın ise yüzde 22’lik bir büyüme gördüğü aktarılıyor.

Listenin dördüncü sırasında tam yüzde 153 büyüme gösteren OPPO yer alıyor. Beşinci sırada ise tam yüzde 81’lik düşüş yaşayan, ABD ambargosu altındaki Huawei bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xiaomi dikkat çekmeyi sürdürürken, global sonuçlar nasıl?

Açıklanan son rakamlara göre 2021 ilk çeyrekte global olarak toplam 347 milyon telefon sevkiyatı yapıldı.

Bu rakam 2020’nin aynı dönemine oranla yüzde 27’lik bir büyüme anlamına geliyor. 2021’in ilk çeyrek liderliği 76 milyondan fazla telefon sevkiyatı yapan Samsung’da yer alıyor.

Samsung’un 52 milyondan fazla sevkiyat ile Apple izlerken, üçüncü sırada 49 milyon telefonu sevkiyatı ile Xiaomi yer alıyor.

Listenin devamında 37 milyondan fazla telefon sevkiyatı ile OPPO ve 36 milyon telefon sevkiyatı ile Vivo yer alıyor. Diğer üreticilerin 2021 ilk çeyrekte yaptıkları sevkiyat ise 95 milyondan fazla görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de en çok dikkat çeken yeni nesil konsol Xbox Series S