reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Apple

Apple’ın Netflix odaklı uygulama içi satın alma çabası ortaya çıktı

Teknoloji devi Apple, Netflix uygulama için satın alma sistemini terk etmesin diye önemli adımlar atmış. Bunlar yeni ortaya çıkıyor.

Biliyorsunuz şu an Apple ile Epic Games arasında bir yasal savaş bulunuyor. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz konunun kısa özeti ise şöyle:

Epic Games geçtiğimiz yıl Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi.

Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etmiş oldu. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı.

Özellikle Apple, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor.

İşte bu yüzden başlayan yasal savaş sayesinde birçok özel görüşme ve detaylı bilgi ortaya dökülüyor. Bunlar birisi ve en yenisi ise direkt olarak Netflix ile alakalı.

Apple, Netflix uygulama için satın almayı iptal etmesin diye çabalamış

Netflix bu hamleyi 2018’in aralık ayında yapmıştı. Firma, Apple komisyonundan kaçmak adına abonelik sürecini uygulamadan çıkararak kendi sitesine çekmişti. Biliyorsunuz süreç halen böyle devam ediyor.

İşte Apple bunun engellemek adına firmaya farklı tekliflerde bulunmuş. Süreçte Apple Store’larda Netflix’in reklamın yapılması yanında arama reklam ödemeleri ve Apple servisleriyle ortak Netflix paketi verilmesi dahi teklif edilmiş.

Apple bunların hepsini, Netflix’in uygulama için satın alma altyapısı üzerinden abonelik satmaya devam etmesi için yapmış. Çünkü firma Netflix’in etkisini biliyormuş ve milyon dolarlık komisyon kesintisini kaçırmak istememiş.

Netflix’in bunları kabul etmemesi nedeniyle Apple’ın firmayı cezalandırmak istediği dahi aktarılıyor. Ancak bu konuda net bir bilgi yer almıyor. Sadece firmanın bu cezadan daha sonra vazgeçtiği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu tarz bilgiler / detaylar şu an elbette Epic Games’in ekmeğine yağ sürüyor. Mahkeme bunlar üzerinden sonuçta Epic Games’i haklı bulabilir.

Apple, Apple Store marketinin tek sahibi olarak kendi kullarını koyuyor ancak süreçte gizli bazı özel ayrıcalıklar dönüyor gibi duruyor. İşte Epic Games bunları istemiyor ve ayrıca kendi uygulama içi satın alma sistemini kullanmak istiyor.

Apple ise bunun büyük sorunlar yaratacağını düşünüyor. Aslında Apple bunda haklı bulunuyor. Çünkü her servisin kendi ödeme sistemini kullanması hem kargaşa hem de ciddi güvenlik sorunları doğurabilir.

İlgini Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın