reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store iOS epic games

Epic Games, Apple ile olan Fortnite merkezli savaşında ilk ve büyük zaferi aldı

Epic Games ve Apple savaşında yeni bir seviyeye geçildi. Mahkeme biraz önce Epic Games’i sevindirecek ve Apple’ı üzecek bir karar aldı.

Öncelikle tekrardan hatırlayalım. Epic Games geçtiğimiz dönemde Fortnite oyununun iOS ve Android sürümlerine Apple ve Google‘ın yerleşik ödeme sistemlerine alternatif bir ödeme altyapısı ekledi.

Epic Games bu alternatif altyapı ile hem Apple’ın hem de Google’ın market kurallarını ihlal etti. Bu yüzden de önce Apple, daha sonra da Google Fortnite’ı resmi uygulama marketlerden kaldırdı.

Apple ve Google, geliştiricilerin uygulama içindeki satın almalar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor, Epic Games ise firmaların ödeme sistemindeki yüzde 30’luk komisyon kesintisi nedeniyle bu sürece karşı çıkıyor.

İşte bu konuda süren davada bir karar çıktı. ABD’de mahkeme, Apple’ın firmaların uygulamalarına alternatif bağlantılar ve alternatif ödeme sistemleri eklemesine izin vermesi gerektiğine karar verdi.

Bu sayede Epic Games ve aynı zamanda diğer firmalar / uygulama geliştiriciler rahat şekilde yüzde 30’luk komisyondan kurtulabilecek. Epic Games’in aynı konuda Google ve Play Store özelinde bir savaşı da bulunuyor. Yüksek ihtimalle mahkeme bu konuda da aynı kararı verecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Epic Games bugün Apple tarafına başvuru ile Fortnite’ı Güney Kore’de yeniden App Store’a koymak istedi

Sabah saatlerinde direkt olarak Epic Games’ten gelen açıklama üzerinde öğrendiğimiz Apple’a yapılan başvuruda, Epic Games geliştirici hesabının Güney Kore merkezli olarak aktif edilmesi istenmişti. Aynı zamanda yine Güney Kore merkezli olarak Fortnite’ın mobil sürümüyle App Store’a girmesi de talep edilmişti.

Epic Games yeni süreçte hem Apple’ın ödeme yöntemini hem de kendi ödeme yöntemini yan yana kullanmak istediklerini duyurdu. Yeni yasa özelinde Apple’ın bunu kabul etmesi gerekiyor ancak sürecin tam olarak nasıl ilerleyeceğini kimse bilmiyor.

Apple genel olarak sürece sıcak bakmadı ve firma açık olarak Epic Games diğerleriyle aynı kurallara uymadığı sürece App Store’a geri almayacağız dedi.

İlginiz Çekebilir

Gelecekte ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot