reklamı kapat

POPÜLER

Lazer temelli kablosuz şarj

Akıllı telefonlarda “gerçek kablosuz şarj” için lazer temelli sistem [Video]

Günümüzde akıllı telefonların en büyük problemleri arasında pil ömrü yer alıyor. İşte bu sorunu çözmeye yönelik geliştirilen yeni bir kablosuz şarj projesi, geleceğe yönelik büyük bir gelecek vadediyor.

Yeni akıllı telefonların birçoğu kablosuz şarj özelliğine sahip. Ancak biliyorsunuz bunlar sadece belirli bir yüzeyde kablosuz şarj sunabiliyor. Birçok kullanıcın gözünde bu durum kablolu şarjdan hiçbir şekilde farklı değil. İşte bunu değiştirmek hazırlanan yeni sistem, gerçekten çalışıyor olmasıyla fark yaratıyor. Washington Üniversitesi araştırmacılarından çıkan sistem, lazer üzerine kuruluyor. Mevcut akıllı telefonların arkasına takılabilen bir güç hücresi geliştiren araştırma ekibi, bu hücreyi lazer ışını ile uzaktan şarj edebiliyor. Açıklandığı kadarıyla bu lazer, 4.3 metre uzaktan 2W güç aktarımı yapabiliyor. Bunun standart bir USB kablosu ile şarjla aynı olduğu söylenirken, sistem otomatik olarak çalışabiliyor. Yani kimsenin telefon ile güç aktaran lazeri özel olarak odaklaması gerekmiyor. Özel koruma teknolojileriyle insanlar telefonu eline almadan şarj işlemini kesebilen sistem, şarj sırasında oluşan ısıyı dahi kullanabiliyor. Telefondaki güç hücresinde yer alan küçük termoelektrik jeneratör, şarj sırasındaki ısıdan ufak da olsa elektrik üreterek pile gönderebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Lazer temelli kablosuz şarj
Lazer temelli kablosuz şarj
Lazer temelli kablosuz şarj
Lazer temelli kablosuz şarj
Lazer temelli kablosuz şarj

Lazer tabanlı şarj sistemi üzerinde çalışmalar devam ediyor

İleride daha büyük bir alana daha uzaktan enerji aktarması amaçlanan sistem, gerçekten çok iyi duruyor. Bu sistemin kurulu olduğu bir odada telefonun her yüzeyde (Elinizde olmadığı sürece) kablosuz olarak şarj edilebileceği söyleniyor. Üzerinde çalışmalar devam eden teknoloji, günün birinde ticari hale gelecek kadar iyi görünüyor. Gerçek kablosuz şarj konusunda ticari hale getirilmiş bazı diğer sistemler de bulunuyor.

İlginizi çekebilir