reklamı kapat

POPÜLER

Powercast PowerSpot

Gerçek kablosuz şarj için bir aday daha: Powercast PowerSpot [Video]

Bugün hatırlarsınız sizlere Energous tarafından geliştirilen WattUp sistemini tanıtmıştık. FCC’den onay olarak büyük bir aşama kaydeden sistem, görünüşe bakılırsa rakipsiz kalmayacak. Bu alanda karşımıza çıkan ilk firma ise Powercast.

Energous’un WattUp sistemi gibi Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Kurulu’ndan resmi onayı alan Powercast, temel olarak kablosuz şarj teknolojisini gerçekten kablosuz hale getiriyor. Şirketin geliştirdiği PowerSpot teknolojisi diğer çözümler gibi sabit bir yüzeyde çalışmıyor ve özel bir verici ile cihazlara entegre edilecek alıcıdan oluşuyor. Rakibi gibi elektriği radyo frekanslarına çevirerek aktaran firma, geliştirdiği teknolojiyi CES 2018‘de görücüye çıkartmaya hazırlanıyor. Yine WattUp‘dan farklı olarak son kullanıcıya hazır olan teknoloji, 30’dan fazla cihaza aynı anda elektrik aktarabiliyor. Çok az enerji ihtiyaç duyan cihazlara 24 metre, daha güçlü cihazlara ise yaklaşık 1 metre içerisinde aktarım yapabilen teknolojisi, rakibinden daha kullanışlı bir çözüm hazırlamış gibi görünüyor.

Powercast PowerSpot
Powercast PowerSpot

Powercast, PowerSpot için diğer firmalarla görüşecek

Şirket kablosuz şarj teknolojisinin çalışması için diğer üreticilerle de görüşeceğini belirtiyor. Bu görüşmenin arkasında ise alıcı sistemlerinin donanımlara entegre edilmesi yer alıyor. Bu özel alıcı olmadan çalışmayan sistem, son kullanıma hazır olsa da kolay kolay yaygınlaşacak gibi durmuyor. Mantık çok güzel olmasına rağmen hayal edilen kablosuz gelecek için biraz daha beklemek gerekiyor. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Video