reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Roket kalkış videosu

Nefesleri kesen roket kalkış videoları hangi kameralar ile çekiliyor? [Video]

2017 içerisinde Elon Musk‘ın kurduğu SpaceX uzay şirketi sayesinde birçok roket kalkış videosu izledik. Peki bu nefes kesen videoların nasıl ve hangi kameralar ile çekildiğiniz hiç merak ettiniz mi? İşte cevabı;

İnanılmaz güçlü roketleri alevler içerisinden uzaya uğurlarken herkes heyecanlanıyor. Her biri tek başına büyük bir başarı sayılan bu kalkışlar, inanılmaz görüntüler oluşturuyor. Artık canlı yayınlarla tüm dünyaya aktarılan bu görüntülerin nasıl yakalandığını ise Primal Space YouTube kanalı açıklıyor. Birçok kişi roket kalkış görüntülerinin standart video kameralar ile kayıt altına alındığını zannediyor. Ancak bunun hiç de böyle olmadığı görülüyor. Bu noktada SpaceX ve NASA gerçekten devasa takip özellikli kameralardan yararlanıyor. İlk olarak savaş uçakları ve onların roketlerini takip etmesi için tasarlanan bu kameralar, uzun zamandır roket kalkışlarında da kullanılıyor. Kalkış alanlarına hem filmi hem de dijital olarak yerleştirilen bu kameralar, artık otomatik ya da yarı otomatik olarak çalışıyor. Bu otomatik takip yeteneği sayesinde inanılmaz hızlı giden roketler, uzaklaşmalarına rağmen karenin içerisinde tutulabiliyor. İlk başlarda yetenekli operatörler sayesinde manuel olarak çalışan bu kameralar, yüksek hızda kayıt yeteneğine de sahip. Bu sayede gerçekten inanılmaz detaylar alınabiliyor.

SpaceX Roket kalkış videosu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Roket kameraları sadece bize görüntü aktarmak için kullanılmıyor

Bu roket kameralarının bize harika anlar yaşatması harici bir kullanım amaçları daha var. NASA ve SpaceX gibi şirketler bu görüntüleri roketin kalkış performansını değerlendirmek amacıyla kullanıyor. Ayrıca görüntülerden olası patlama durumlarına karşı da detaylı analizler de alınabiliyor. Aynalı yapılarıyla bir insanın normal ekipmanlarla elde edemeyeceği stabil seviyede, hızda ve kararlılıkta görüntüler sunan bu kameralar, uzaya bakış açısını değiştiriyor. Dışarıdan hava savunma sistemi gibi duran kameralar, kalkışların hiç görünmeyen gizli kahramanları arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir