reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Mr. Steven

SpaceX’in kilit bir rol üstlenen yeni deniz üstü platformu: “Mr. Steven”

Falcon Heavy kalkışıyla yıla harika bir başlangıç yapan SpaceX, dakikalar içerisinde yeni bir ticari kalkışa daha hazırlanıyor. Bu kalkışın amacı oldukça önemliyken, süreci daha ilginç hale getiren bir de “Mr. Steven” bulunuyor. 

Elon Musk‘ın önemli şirketi SpaceX, biliyorsunuz roket kalkışlarını yeniden kullanılabilirlik ile ucuzlatmak istiyor. Bunu şimdiye kadar kalkışta kullanılan Falcon 9’ları yeniden kullanarak yapan şirket, bu konuda bir aşamaya daha hazırlanıyor. İşte Mr. Steven burada karşımıza çıkıyor. Mr. Steven temel olarak üzerinde büyük bir ağın bulunduğu deniz platformu. Görebileceğiniz üzere oldukça basit bir yapısı bulunan bu platform, milyon dolarlık tasarrufun arkasında bulunuyor. Şirketin son görevinde aktif olarak kullanacağı belirten Mr. Steven, roketin üzerinde yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakları yakalaması için tasarlanmış. Falcon Heavy kalkışında Tesla Roadster ve Starman‘i koruyan bu kapaklar, basit görünmesine rağmen tam 6 milyon dolara üretiliyor. Yani haklı olarak artık bunların denize düşerek zarar görmesini istemeyen şirket, yeni platform ile kapakları güvenle yakalayarak sonraki görevlerde yeniden kullanmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, bu sefer “internet” için havalanacak

Dünya’nın etrafını 12 bin adet uydu ile sarmayı hedefleyen şirket, 1 Gbps hızında kablosuz internet sağlamak istiyor. Bu amacını gerçekleştirebilmek adına FCC’ye başvuran ve gerekli izinleri aldığı belirtilen Elon Musk, bu konudaki en ciddi adımı bugün atıyor. İspanya‘ya ait radar gözlem uydusu PAZ ile beraber Microsat-2a ve Microsat-2b uyduları da alçak dünya yörüngesine çıkıyor.

İlginizi çekebilir