reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk duyurdu: SpaceX kalkışları için Deimos inşa ediliyor

Elon Musk duyurdu: SpaceX kalkışları için Deimos inşa ediliyor

Elon Musk kısa süre önce uzay konusunda önemli bir açıklama daha yaptı. SpaceX kalkışları için Deimos inşa ediliyor. İşte detaylar;

Elon Musk, dün akşam Twitter’dan aşağıda gördüğünüz fotoğrafı ve mesajı paylaştı. Buna göre firma okyanus üzerine Deimos adı verilen bir SpaceX roket kalkışlarına özel platform inşa ediyor.

Söylediği kadarıyla bu platform önümüzdeki yıl kullanıma giriyor. Kendall Dirks tarafından hazırlanan konsept görselini aşağıda gördüğünüz platform, özellikle geleceğin roketi Starship için tasarlanıyor. Ancak bu yüzer platformdan Falcon 9 kalkışlarının yapılması da bekleniyor.

SpaceX’in biliyorsunuz başka bir deniz üstü platformu da bulunuyor. O da adını sık sık duyduğunuz Of Course I Still Love You. Bu okyanus üstünde yer alan yüzer platform, Falcon 9 roketlerin dikey olarak inişi için kullanılıyor. Buradan kalkış yapılmıyor.

Firmanın roket kalkışlarıyla alakalı bir gemisi de bulunuyor. Bu gemiye şirket Mr. Steven adını veriyor. Temel olarak üzerinde ağ taşıyan bir gemi olan Mr. Steven, milyon dolarlık tasarrufun arkasında bulunuyor.

Bu gemi Falcon 9 roketin üzerinde yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakların yakalaması için tasarlandı. Bu kapaklar basit görünmelerine rağmen tam 6 milyon dolara üretiliyor.

İşte bu yüzden bunları yakalayıp yeniden kullanmak isteyen SpaceX, Mr. Steven ile zaman zaman başarılı yakalamalar yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starship, gelecek için çok ama çok önemli bir roket

Hep söylediğimiz gibi SpaceX bu roket ile Mars’a ulaşmak istiyor. Bu açıdan firmanın geleceği için çok önemli olan Starship, şimdiye kadar yapılmış en güçlü roketler arasında yer alıyor.

Firmanın Starship ile dünya dışına insan çıkarma konusunda da çok büyük planları bulunuyor. Roketin, Mars’ta kurulacak olası bir koloninin merkezinde olması isteniyor. Ancak bunun için daha önümüzde çok uzun yıllar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın