reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Mr. Steven

SpaceX, “Mr. Steven” ile amacına çok yaklaştı [Video]

Elon Musk’ın yapılamaz denilen birçok uzay görevini gerçeğe dönüştüren şirketi SpaceX, Mr. Steven ile koyduğu amacına da çok yakında bulunuyor.

SpaceX, uzay tarafına yeniden kullanılabilirlik kullanılabilirlik kavramını yerleştiren bir firma oldu. Görevde kullandığı Falcon 9 roketleri dikey olarak Dünya’ya geri indiren ve başka görevde tekrar kullanan firma, bunu bir adım daha yukarıya taşımak istiyor. İşte tam da bu noktada devreye Mr. Steven giriyor. Temel olarak üzerinde ağ taşıyan bir gemi olan Mr. Steven, söylendiği kadarıyla milyon dolarlık tasarrufun arkasında bulunuyor. Bu gemi, roketin üzerinde yer alan ve yüklenen kargoyu koruyan büyük kapakları yakalaması için tasarlanıyor. Bu kapaklar basit görünmelerine rağmen tam 6 milyon dolara üretiliyor. İşte bu yüzden bunları yakalayıp yeniden kullanmak isteyen şirket, Mr. Steven ile denemelere devam ediyor. Bünyesinde ufak bir iticinin, paraşütün ve konum sisteminin yer aldığı kapak henüz gemi ile yakalanmış değil. Ancak yukarıdaki videoda görebileceğiniz üzere şirket bu başarıya oldukça yakında bulunuyor. Yapılan denemeler ile gemi ile kapaklar arasındaki bağlantı çok daha güçlü hale geliyor. Başarılı yakalama çok yakında görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, 2019’da birçok kalkış planlıyor

Bunlar arasında yeni bir Falcon Heavy kalkışı da bulunuyor. Bünyesinde tam 27 tane Merlin 1D motoru taşıyan Heavy, temelde üç tane Falcon 9’u bir araya getiriyor. Kalkışta ürettiği 5 milyon pound itme kuvvetiyle günümüzün en güçlüsü olan roket, büyük hayranlık uyandırıyor. Firma aynı zamanda Starship üzerinde de çalışmalar yapıyor.