reklamı kapat

POPÜLER

Cupra Ateca

SEAT’tan “ayrılan” performans rozeti ilk resmi modeliyle asfalta çıkıyor; karşınızda Cupra Ateca

23 Şubat 2018

İlk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilecek olan Cupra Ateca, markasının ilk modeli olarak kulllanıcılarla buluşacak.

Geride bıraktığımız gün sızıntı görselleri üzerinden ilk değerlendirmesini yapma fırsatına eriştiğimiz Cupra Ateca, SEAT’ın ayrı bir marka hamlesiyle yoluna devam ettirdiği markanın ilk modeli olarak karşımızda duruyor. Motor kısmında bizleri şaşırtmayacak şekilde 2.0 litrelik dört silindirli makinenin kullanıldığı Cupra Ateca, iç ve dış bölümlerinde karakterine uygun değişimler barındırıyor. İspanyol markanın en hızlı SUV modeli olarak da kayıtlara geçecek olan bu model, peşinden gelecek iki yeni aracın da haberini getirdi. Bu da kısa bir süre sonra Ibiza ve Arona gibi modellerin de Cupra markası altında karşımıza çıkacağı anlamına geliyor elbette.

Beklenen performans değerleri

Tasarım üzerindeki parçaların üzerinden geçmeden önce Cupra Ataca’nın sunduğu performans değerlerine bir göz atalım. Volkswagen grubundan alışık olduğumuz bu motorla 300 PS güce sahip olan model 0’dan 100’e hızlanmasını 5,4 saniyede tamamlarken, maksimum 245 km/s hıza erişebiliyor. Dört tekerlekten çekişli altyapı üzerine geliştirilen Cupra Ateca’nın şanzıman ayağında ise 7 ileri DSG kullanılıyor. Altyapı kısmında da önemli detaylar barındıran aracın şasi dinamikleri, adaptif süspansiyonlara maksimum şekilde uyum sağlıyor ki bunda sürüş modlarının da büyük etkisi var. Normal, Sport, Individual, Snow, Off-Road ve CUPRA seçenekleri, kullanıcıların sürüş sırasında geçiş yapabileceği modlar arasında.

Ateca Cupra’nın dış bölümündeki temel farkın gövde üzerindeki kit üzerinden şekillendiği bir önceki sızıntı haberinde de dile getirmiştik. Ön bölümde hava kanallarının genişliği, tampon eklentisi ve ızgaradan oluşan bu değişim, marşpiyel, difüzör ve egzoz çıkışlarıyla devam ediyor. Kullanılan özel tasarım jant setinin büyüklüğü ise standartta 19 inç olarak geliyor. Kokpit bölümünde bolca alcantara döşemeyle zenginleştirilen modelin standart donanımları arasında anahtarsız giriş ve başlatma, kablosuz şarj, GSM sinyal artırıcı, 360 derece kuş bakışı kamera, 8 inç‘lik multimedya ekran yer alıyor. Opsiyon listesinde ise deri döşeme koltuk ve Brembo fren sistemi ön planda. Yeni markanın piyasaya süreceği ilk otomobil olan CUPRA Ateca’nın, 2018’in son çeyreğinde yollarda olması bekleniyor.