reklamı kapat

POPÜLER

Rabbit R1

CES 2024’te çok ses getiren Rabbit R1 için ilk incelemeler geldi

CES 2024 fuarı kapsamında birçok ürün tanıtılmış, en çok dikkat çekenlerden birisi ise yapay zeka temelli Rabbit R1 olmuştu.

Öncelikle Rabbit R1 tam olarak neydi? Ürün ilk bakışta öyle bir intiba oluşturuyor olmasına rağmen akıllı telefonların yerini alması için tasarlanan bir cihaz değil. Daha çok akıllı bir hayat yardımcısı olan R1, özellikle şirin tasarımıyla öne çıkmayı başarmıştı. Bünyesinde 2,88-inç boyutunda bir dokunmatik ekran yer alan 199 dolarlık kompakt cihaz, gücünü bir MediaTek işlemciden alıyor, 4 GB RAM’e sahip ve 128 GB dahili depolama taşıyor. Bünyesinde dönen yapıda bir kamera ve kontrol için tekerlek taşıyan cihaz, özellikle yazılımsal altyapısıyla fark yaratıyor. Yapay zeka temelli dijital asistanı merkeze alan modelin kalbinde Rabbit OS isimli bir işletim sistemi yer alıyor, bu işletim sistemi güncel üretken yapay zeka sistemlerinden farklı olarak LLM değil LAM yani “Large Action Model” özelinde görev yapıyor. Bu temelde cihaz isteklerinizi yerine getirmek adına başka uygulamaları ya da servisleri kontrol edebiliyor (Bu servislere önce giriş yapılması gerekiyor). Rabbit OS, tek bir arayüz üzerinden müziğinizi kontrol edebiliyor, size istediğiniz bir ürünü sipariş edebiliyor, yiyecek alabiliyor ya da mesaj gönderebiliyor. İhtiyacınız olan, gündelik hayatınızın bir parçası haline gelen tüm servisleri kontrol etmesi için evrensel bir çözüm olarak düşünülen Rabbit R1, bu sefer ilk incelemeler ile karşımızda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Detaylarına burada yer verdiğimiz pek beğenilmeyen Humane AI Pin gibi yeni dönemin bir oyuncusu olan ve 115 gramlık bir ağırlığı bulunan Rabbit R1, genel olarak telefonların yapamadığı çok özel bir şey sunmuyor. Bünyesindeki kameradan çevreyi görebilen ve gördüklerinin ne olduğunu çoğu zaman iyi şekilde açıklayabilen ürün, çeviri yeteneğine sahip ancak bu konuda yapılan testler performansın aşırı iyi olmadığını gösteriyor. Şu an sadece Spotify, Uber, DoorDash ve Midjourney servisleriyle bağlantı kurabilen cihaz, sesli olarak aktarılan temel sorulara güzel şekilde cevap verebiliyor ancak sık sık hata yapabiliyor. E-posta gönderme gibi bazı daha önce vadedilen özelliklerin henüz sunulmadığı model, yapay zeka asistanıyla yapılan görüşmelerde ya da sorulan sorulara cevap verme konusunda Humane AI Pin kadar yavaş kalmıyor. Yakında daha detaylı incelemeleri gelecek ürün, şu aşamada herkese hitap etmiyor ve satın almadan önce biraz daha gelişmesi (En azından vadedilen özellikler gelsin) gereken teknolojik oyuncaklar arasına giriş yapıyor.

Firmanın Rabbit R1 için paylaştığı biraz fazla iyimser resmi tanıtım videosu:

Rabbit R1 yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition