reklamı kapat

POPÜLER

Ai Pin

Ai Pin için denildi: “Şimdiye kadar incelediğim en kötü ürün”

Eski Apple yöneticilerinin kurduğu Humane firmasının geliştirdiği Ai Pin için kötü incelemeler gelmeye devam ediyor.

İlk defa görenler için Humane firmasının arkasında Apple’ın kilit ürünlerinin tasarımı üzerinde 21 yıldan fazla çalışmış (İlk iPhone dahil) Imran Chaudhri ve Apple’da 8 yıldan fazla iOS ile macOS işletim sistemleri üzerinde görev yapmış Bethany Bongiorno yer alıyor. Teknolojinin içerisinde bir ömür geçirmiş olan bu tecrübeli isimler, kurdukları yeni firmaları ile farklı bir teknoloji yaratmak istedi. Kendilerine güçlü bir ekip kuran Chaudhri ve Bongiorno, karşımıza geçtiğimiz yıl içinde ilk ürünleri Humane Ai Pin ile çıktı. “Yapay zekayı gittiğiniz her yere götürün” mottolu giyilebilir ürün, taşıdığı Cosmos işletim sistemiyle beraber ilk aşamada ses getirmeyi bildi. Yapay zekayı merkeze alan bir iletişim cihazı olan ve telefon görüşmeleri için kullanılabilen modelin temelinde, ChatGPT’ye de güç veren GPT-4 büyük dil modelinin olduğu söylendi. Birçok konuda sesli bilgi sağlayabilen cihaz, bünyesinde kamerası, mikrofonu veya diğer sensörleri herhangi bir şekilde veri kaydettiğinde yanan bir “Güven Işığı” barındırıyor. Kıyafetlere manyetik bağlantı ile takılan ürün, bünyesinde bir mikro lazer projektör taşıyor. Bu lazer projektör avuç içine görüntü yansıtıyor, burada sadece tek bir renk kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu parmak / el hareketleriyle yönetimin temel alındığı altyapı sayesinde elinizin içini adeta bir ekran haline getiren ancak bu konuda beklentileri karşılayamayan cihaz, gücünü Qualcomm imzalı bir Snapdragon işlemciden alan alıyor ve batarya ile beraber toplam 54 gram ağırlığında. ABD’de 699 dolara satıla ve kullanmak için aylık 24 dolarlık bir abonelik ücreti de (T-Mobile üzerinden yapay zeka sistemlerine erişim için) gerektiren cihaz için çıkan ilk incelemeler ise ölü doğmuş bir cihazı gözler önüne serdi.

Fiziksel olarak güzel görünmesine rağmen sunduğu yazılımsal deneyim çok yetersiz olan ve çoğu zaman kararlı şekilde çalışmayan ürün, aktarıldığı kadarıyla bazı ısınma sorunların da yaşıyor ve kamerası düşük ışıkta sınıfta kalıyor. Bazı sözü verilen temel özellikleri şu aşamada sunulmayan Ai Pin, kimsenin hayatına girebilecek gibi görünmüyor ve WIRED’dan 10 üstünden sadece 4 puan alıyor. The Verge’ün, “Bu giyilebilir bilgisayar sizi akıllı telefonunuzdan uzaklaştırmayı vaat ediyor. Tek bir sorun var: Çalışmıyor. Yakın bile değil!” yorumunu yaptığı cihaz, ciddi bir devrim yapılmadığı sürece tarihin tozlu raflarında kalmaya mahkum durumda.

Bu cihazı bugün gündeme getiren ise ünlü YouTuber MKBHD oldu. Cihaz için yayınladığı aşağıda izleyebileceğiniz inceleme videosuna, “Şimdiye Kadar İncelediğim En Kötü Ürün… Şimdilik” başlığını atan MKBHD, mevcut deneyimin gerçekten çok kötü olduğunu belirtiyor ancak ileride güncellemeler ile iyi bir deneyim sunulabileceğini söyleyerek kapıyı açık bırakıyor. Çok yavaş çalışan, sözünü verdiği çoğu şeyi yapamayan, pil ömrü kötü olan ve ısınma sorunu yaratan cihaz, şu aşamada iyi bir gelecek ortaya koymuyor, böyle bir cihazın telefonların yerini alması için yüksek ihtimalle bir 5 seneye daha ihtiyaç bulunuyor.

Humane AI Pin yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER