reklamı kapat

POPÜLER

Humane AI Pin
Humane AI Pin

İlginç cihaz Humane Ai Pin resmi olarak tanıtıldı

 - Güncelleme: 09 Kasım 2023 22:26

Eski Apple yöneticilerinin kurduğu Humane firması, üzerinde çalıştıkları Humane Ai Pin ile resmi tanıtımı bugün yaptı.

Kaçıranlar için Humane firmasının arkasında Apple’ın kilit ürünlerinin tasarımı üzerinde 21 yıldan fazla çalışmış (İlk iPhone dahil) Imran Chaudhri ve Apple’da 8 yıldan fazla iOS ile macOS işletim sistemleri üzerinde görev yapmış Bethany Bongiorno yer alıyor. Teknolojinin içerisinde bir ömür geçirmiş olan bu tecrübeli isimler, kurdukları yeni firmaları ile farklı bir teknoloji yaratmak istiyor. Kendilerine güçlü bir ekip kuran Chaudhri ve Bongiorno ikilisi, ilk ürünleri için tam 100 milyon dolar yatırım toplamayı başarmıştı. Imran Chaudhri, geçtiğimiz aylarda Twitter’dan çok iddialı bir açıklamada da bulunmuş ve şunları yazmıştı: Söylentiler doğru… Akıllı telefon öldü. Önümüzdeki yıl yapay zekâ için sıfırdan üretilen dünyanın ilk cihazı ile geliyoruz.” Merak uyandıran bu cihaz ilk kez TED 2023 konferansında gösterilmiş, en son isminin Humane Ai Pin olarak belirlenmesi ses getirmişti. “Yapay zekayı gittiğiniz her yere götürün” mottolu giyilebilir ürün, taşıdığı Cosmos işletim sistemiyle beraber biraz önce resmi olarak tanıtıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zekayı merkeze alan bir iletişim cihazı olan ve telefon görüşmeleri için kullanılabilen modelin temelinde, net olarak açıklanmıyor ancak ChatGPT’ye de güç veren GPT-4 büyük dil modelinin olduğu söyleniyor. Çok akıllı bir seçenek olarak birçok konuda sesli bilgi sağlayabilen Humane Ai Pin, bünyesinde kamerası, mikrofonu veya diğer sensörleri herhangi bir şekilde veri kaydettiğinde yanan bir “Güven Işığı” barındırıyor.

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Paris Moda Haftası kapsamında podyuma çıkan mankenlerin üstünde de gördüğümüz cihaz, kıyafetlere özel bir manyetik bağlantı ile takılıyor. Kıyafetin içerisinde üstünde manyetik bir yüzey olan batarya takılıyor, bu bataryaya dış ünite takılarak eller serbest bir kullanım elde ediliyor.

Humane AI Pin

Sayfanın altında izleyebileceğiniz videoda çalışırken izleyebileceğiniz ürün, Star Trek Combadge’i akıllara getiriyor ve bir mikro lazer projektör taşıyor. Bu lazer projektör avuç içine görüntü yansıtıyor, burada sadece tek bir renk kullanılıyor.

Bu parmak / el hareketleriyle yönetimin temel alındığı altyapı sayesinde elinizin içini adeta bir ekran haline getiren ve gücünü Qualcomm imzalı bir Snapdragon işlemciden alan Ai Pin, batarya ile beraber toplam 54 gram ağırlığında ve fotoğraf ile video (Bu yazılım güncellemesi ile gelecek) çekebilen kamerası 13 megapiksel çözünürlükte.

Sabah saatlerinde de söylendiği üzere ABD’de 699 dolara satılacak Humane Ai Pin, kullanmak için aylık 24 dolarlık bir abonelik ücreti de (T-Mobile üzerinden yapay zeka sistemlerine erişim için) gerektirecek. Açık olarak telefonların bitirme hedefinin yanına dahi yaklaşamayacak Ai Pin, yine de farklı bir yaklaşım getirerek dikkat çekmeyi başarıyor.

Humane Ai Pin yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli