reklamı kapat

POPÜLER

Rabbit R1

Rabbit R1 için temelde bir Android uygulaması tartışması gündemde

Son dönemde çok ses getiren yapay zeka cihazlarından Rabbit R1 için temelde bir Android uygulaması tartışması gündemde.

İlk olarak Rabbit R1 tam olarak neydi? Ürün ilk bakışta öyle bir intiba oluşturuyor olmasına rağmen akıllı telefonların yerini alması için tasarlanan bir cihaz değil. Daha çok akıllı bir hayat yardımcısı olan R1, özellikle şirin tasarımıyla öne çıkmayı başarmıştı. Bünyesinde 2,88-inç boyutunda bir dokunmatik ekran yer alan 199 dolarlık kompakt cihaz, gücünü bir MediaTek işlemciden alıyor, 4 GB RAM’e sahip ve 128 GB dahili depolama taşıyor. Bünyesinde dönen yapıda bir kamera ve kontrol için tekerlek taşıyan cihaz, özellikle yazılımsal altyapısıyla fark yaratıyor. Yapay zeka temelli dijital asistanı merkeze alan modelin kalbinde Rabbit OS isimli bir işletim sistemi yer alıyor, bu işletim sistemi güncel üretken yapay zeka sistemlerinden farklı olarak LLM değil LAM yani “Large Action Model” özelinde görev yapıyor. Bu temelde cihaz isteklerinizi yerine getirmek adına başka uygulamaları ya da servisleri kontrol edebiliyor (Bu servislere önce giriş yapılması gerekiyor). Rabbit OS, tek bir arayüz üzerinden müziğinizi kontrol edebiliyor, size istediğiniz bir ürünü sipariş edebiliyor, yiyecek alabiliyor ya da mesaj gönderebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İhtiyacınız olan, gündelik hayatınızın bir parçası haline gelen tüm servisleri kontrol etmesi için evrensel bir çözüm olarak düşünülen Rabbit R1, bu aralar sadece bir Android uygulamasından ibaret tartışmasıyla dikkat çekiyor. Bu konu APK olarak sunulan Rabbit R1 Launcher’ı üstünden gündeme geldi çünkü bu sürüm ile R1’in arayüzü ve bazı özellikleri uygulama üzerinden bir Android telefonda kullanılır hale getirildi. İşte tam olarak bu konuda bir açıklama yayınlayan firma ise durumu kabul etmedi yani R1’in sadece bir Android uygulaması olmadığını söyledi: “Rabbit R1 bir Android uygulaması değil. Şu an bazı resmi olmayan Rabbit OS uygulama/web sitesi emülatörleri olduğunun farkındayız ancak bu cihazın temelini oluşturmuyor. Rabbit OS ve LAM özel bir AOSP temelinde bulut üzerinde çalışıyor. Bu nedenle uygun şartları sağlayamayan üçüncü parti bir APK bizim hizmetimize erişemez. Şu çıkan çözümler ciddi güvenlik riskleri ortaya koyuyor.”

Ürün geçtiğimiz hafta ilk incelemeleriyle ses getirmişti. Detaylarına burada yer verdiğimiz pek beğenilmeyen Humane AI Pin gibi yeni dönemin bir oyuncusu olan ve 115 gramlık bir ağırlığı bulunan Rabbit R1, dün sayfanın altındaki video ile bir kez daha gündeme geldiği üzere genel olarak telefonların yapamadığı çok özel bir şey sunmuyor. Bünyesindeki kameradan çevreyi görebilen ve gördüklerinin ne olduğunu çoğu zaman iyi şekilde açıklayabilen ürün, çeviri yeteneğine sahip ancak bu konuda yapılan testler performansın aşırı iyi olmadığını gösteriyor.

Şu an sadece Spotify, Uber, DoorDash ve Midjourney servisleriyle bağlantı kurabilen cihaz, sesli olarak aktarılan temel sorulara güzel şekilde cevap verebiliyor ancak sık sık hata yapabiliyor. E-posta gönderme gibi bazı daha önce vadedilen özelliklerin henüz sunulmadığı model, yapay zeka asistanıyla yapılan görüşmelerde ya da sorulan sorulara cevap verme konusunda Humane AI Pin kadar yavaş kalmıyor. Yakında daha detaylı incelemeleri gelecek ürün, şu aşamada herkese hitap etmiyor ve satın almadan önce biraz daha gelişmesi (En azından vadedilen özellikler gelsin) gereken teknolojik oyuncaklar arasına giriş yapıyor.

Rabbit R1’i için bir inceleme yayınlayan ünlü teknoloji YouTuber’larından Dave2D, ürünün sunduğu her şeyin bir uygulamaya rahatlıkla sığdırılabileceğini söyledi, videonun bir bölümünde (4:22), “Bu cihazı ben tekrardan tasarlasaydım nasıl yapardım?” sorusuna verdiği cevapla ulaştığı “akıllı telefon” sonucuyla, Rabbit R1 ve Ai Pin için nihai sonucu bir kez daha ortaya koymuş oldu. Bu ürünler henüz akıllı telefonların yerini alacak seviyede değiller ve şu aşamada geleceğin bir parçası olamayacaklar gibi görünüyorlar.

Rabbit R1 yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition