reklamı kapat

POPÜLER

Android 15 LOG Tasarım

Google, bilinmeyen numaralar için kullanışlı bir sistem geliştiriyor

Google, Android işletim sistemi özelinde bilinmeyen numaraların tespit edilmesi için kullanışlı bir sistem geliştiriyor.

İnternet devi Google bugün ortaya çıktığı kadarıyla Android tarafında bilinmeyen numaralardan gelen çağrıların, tam olarak kimden geldiğinin tespit edilmesi için zaman kazandıracak bir arama butonu üzerinde çalışıyor. Tüm Android telefonlara indirilebildiği açıklanan Google Phone uygulaması için geliştirilen bu buton, “Lookup” olarak geçiyor ve bilinmeyen numaranın hızlı şekilde Google üzerinde aranmasına imkan tanıyor. Burada çok özel ya da farklı bir altyapı kurulmuyor, sadece sık sık yaptığımız “Google üstünde bilinmeyen numara arama sürecine” hız katılıyor (Çünkü numara kopyala – uygulama değiştir – yapıştır – ara adımlarına gerek kalmıyor). Bu aralar Google tarafından aktif geliştirme çalışmaları devam eden Android 15 de gündemde düşmüyor. Android 15 işletim sistemi örneğin Mishaal Rahman tarafından bulunduğu kadarıyla Bluetooth’un devre dışı bıraktıktan bir gün sonra otomatik olarak açılmasını sağlayacak yeni bir özellikle gelecek. Android telefonlardaki Bluetooth bağlantısının kapalı kalmasını istemeyen çünkü bu teknolojiden “Cihaz bulma” süreci başta olmak üzere birçok kalemde yardım alan Google, bu konuda bazı kişileri üzebilir çünkü Bluetooth’un batarya ömrüne olumsuz etkisi olabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel Tablet, Pixel Fold, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro gibi cihazlarda denenebilen Android 15, DP2 sürümüyle uydu bağlantı / uydu üzerinden mesajlaşma altyapısını direkt olarak temelden desteklemeye başlamıştı. Şu an bazı üreticilerin kendi sistemleriyle verdiği bu destek, direkt olarak telefonların çekmediği bölgelerdeki acil durumlarda iletişim kurulmasına odaklanıyor. Bu altyapı sayesinde uygulamaların uydu bağlantısı kurulduğunu anlayabileceği belirtiliyor, süreçte elbette SMS ve RCS desteği de bulunuyor.

Bir güvenlik katmanı daha getiren DP2 sürümü, uygulamaların kullanıcının ekran kaydı yaptığını algılamasına izin veriyor ve buna uygun koruma yöntemlerinin önünü açıyor. Bu sürümde farklı içerikler arasında geçiş yaparken oluşan ses yüksekliği tutarsızlıklarını önlemeye yardımcı olmak için yeni bir ses yüksekliği standardı da bulunuyor.

Buna ek olarak “Rahatsız Etme” modunu daha özelleştirilebilir hale getiren firma, PDF altyapısını da geliştiriyor, bu bağlamada PDF görüntüleme motorunun artık direkt olarak Google Play üzerinden güncellenmesinin önünü aralıyor ve PDF’ler üzerinde arama, seçme ile düzenleme desteği geliştiriliyor.

Google adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER