reklamı kapat

POPÜLER

İsrail Gazze

İsrail, iddiaya göre Gazze’de bombalayacağı hedefleri belirlemek için yapay zeka kullanmış

İsrail, ortaya atılan iddialara göre Gazze’de bombalayacağı hedefleri belirlemek için bir yapay zeka sistemi kullanıyormuş.

+972 Magazine ve Local Call tarafından burada aktarılan bu iddianın arkasında “Lavender” adı verilen bir sistemin olduğu söyleniyor. Gazze’de bombalayacağı hedefleri belirlemek için bu yapay zeka temelli sistemden yardım aldığı iddia edilen İsrail, yine iddia edildiği kadarıyla Lavender’in yoğun olarak kullanıldığı bir dönemde Gazze’deki tam 37.000 Filistinliyi şüpheli Hamas militanı olarak işaretlemiş ve çok fazla sorgulamadan bu kişilerin üstüne bombalar yağdırmış. İsrail ordusu çıkan bu haberleri sürpriz olmayacağı üzere kabul etmiyor, herhangi bir yapay zeka sisteminin “öldürülmesi gereken şüpheli terörist listesi” oluşturmadığını söylüyor. Yapılan açıklamalar kapsamında Lavender sisteminin varlığına net olarak itiraz edilmezken, bahsi geçen sistemin yüzde 10 hata oranına sahip olduğu da gelen bilgiler arasında yer alıyor. “Bilgi sistemleri hedef belirleme sürecinde analistler için yalnızca birer araçtır” diyen İsrail ordusunda görevli bir yetkili ise, sistemin aktif kullanımını onaylıyor, sistemin seçtiği hedeflere bağımsız inceleme yapmak zorunda olmadıklarını belirtiyor ve çoğu zaman seçilen hedeflere üstünkörü bakılarak onay verildiğini aktarıyor. Çıkan bu haberler, iddia edilen programa dahil olan altı İsrailli istihbarat yetkilisine atıfta bulunarak paylaşılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Google gündeme gelmiş, şirket İsrail ordusu ile yapılan sözleşmeyi protesto eden bir çalışanını işten çıkarmıştı. Google, şirketin şu an Filistin işgaliyle meşgul olan İsrail ordusu için yaptığı çalışmaları aşağıdaki videoda görebileceğiniz şekilde protesto eden bir çalışanını kovmuş durumda. Google’ın İsrail tarafındaki yöneticinin yaptığı sunum sırasında ayağa kalkan bir Google Cloud mühendisi, “Soykırıma ya da gözetlemeye güç veren bir teknoloji geliştirmeyi reddediyorum” diye bağırdı. Bu konuda bir açıklama yapan Google sözcüsü Bailey Tomson, “Konu ne olursa olsun bu davranış doğru değil ve politikalarımızı ihlal ettiği için çalışanımızın işine son verilmiştir.” dedi. Aktarıldığı kadarıyla kovulan mühendis etkinlikte İsrail hükümetinin Google ve aynı zamanda Amazon’un bulut hizmetlerine erişim için imzaladığı 1,2 milyar dolarlık sözleşme olan Project Nimbus’u protesto etti. Project Nimbus, “Filistinlilerin daha fazla gözetlenmesine ve haklarında hukuka aykırı daha fazla veri toplanmasına aracılık edecek” denilerek daha önce de hem çalışanlar hem de şirket dışındaki kişiler tarafından sık sık protesto edilmişti.

İsrail gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER