reklamı kapat

POPÜLER

yapay zeka

Dokuz dev teknoloji firması çalışanları yapay zeka dönemi için hazırlayacak

 - Güncelleme: 05 Nisan 2024 11:22

Dokuz dev teknoloji firması yapay zeka odağında bir araya geldi. Burada amaçlanan direkt olarak çalışanları yeni döneme hazırlamak.

Accenture, Cicso, Eightfold, Google, IBM, Indeed, Intel, Microsoft ve SAP teknoloji firmaları bir araya geldi ve Communication Technology Workforce konsorsiyumunu oluşturdu. Adı geçen dokuz şirket yapay zeka sistemlerinin değiştirdiği iş dünyasına odaklanıyor, önümüzdeki sekiz yıl içinde tam 95 milyon kişiyi teknoloji tarafındaki yeni iş dünyasına uygun hale getirmek adına eğitmeyi ve onlara yeni yetenekler kazandırmayı hedefliyor. YZ sistemleri nedeniyle işlerini kaybeden ya da kaybedecek insanları yeni iş dünyasının bir parçası yapmayı hedefleyen ve bu çok önemli görünen konsorsiyum, kişileri YZ sistemleri sonrasında önemini yitirmeyecek yani halen insana ihtiyaç duyacak iş dallarına yönlendirmek ve hazır hale getirmek istiyor. Geliştirilen yapay zeka sistemleri daha şimdiden hemen her alanı tehdit ediyor, bundan daha önce mümkün olmadığı düşünülen yaratıcı taraf da kurtulamıyor. Gerçek sanatçıların / yazarların / fotoğrafçıların / şarkıcıların oluşturduğu milyonlarca eserle eğitilen yapay zeka sistemleri, yaratıcı tarafta yeni bir kapı aralıyor ancak bu kapı çok sayıda kişiyi büyük seviyede tehdit ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu konuda aralarında Billie Eilish, Chappell Roan, Elvis Costello, Greta Van Fleet, Imagine Dragons, Jon Bon Jovi, the Jonas Brothers, Kacey Musgraves, Katy Perry, Mac DeMarco, Miranda Lambert, Mumford & Sons, Nicki Minaj, Noah Kahan, Pearl Jam, Sheryl Crow ve Zayn Malik’in olduğu toplam 200 farklı isim bir araya geldi ve ortak bir açık mektup yayınladı.

Burada tam olarak şu aktarıldı: “Sorumsuz şekilde kullanıldığında yapay zeka sistemleri mahremiyetimiz, kimliğimiz, müziğimiz ve ana geçim kaynaklarımız için büyük tehditler oluşturuyor. Büyük şirketlerden bazıları açık iznimiz olmadan çalışmalarımızı yapay zeka modellerini eğitmek için kullanıyor. Bu durum geçimlerini sağlamaya çalışan birçok müzisyen, sanatçı ve söz yazarı için büyük bir felaket olacaktır.” Ortak mektup kapsamında temel olarak şu talep ediliyor:

“Tüm YZ üstüne çalışan geliştiricileri, teknoloji şirketlerini, platformları ve dijital müzik hizmetlerini, söz yazarlarının ve sanatçıların gerçek yaratıcı süreçlerini baltalayan veya yerini alan, ya da çalışmalarımız için adil bir kazanç elde etmemizi engelleyen yapay zeka temelli müzik üretim teknolojisi, içeriği veya araçları geliştirmeyeceklerini veya kullanmayacaklarını taahhüt etmeye çağırıyoruz.”

Yapay zeka gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV