reklamı kapat

POPÜLER

Android 15

Android 15 ile masaüstü modu biraz daha iyi hale geliyor [Video]

Aktif olarak geliştirme ve test aşamasında olan Android 15 işletim sistemi ile masaüstü modu biraz daha iyi hale geliyor.

Android işletim sisteminde Android 10’dan bu yana “AOSP” temelinde bir masaüstü modu yer alıyor. “Samsung DeX” gibi çalışan bu özellik sayesinde Android telefonlar monitöre bağlanarak adeta bir PC’ye dönüştürülebiliyor. Bu özellik Android’in kendi çözümü özelinde çok fazla öne çıkarılmıyor ancak uzun zamandır ufak ufak geliştiriliyor. Android 15 işletim sistemiyle beraberse sistemin pencere yönetimi özelinde daha kullanışlı hale geleceği aktarılıyor. Sayfadaki videoda görebileceğiniz en son altyapı, çoklu pencere yönetiminin ne kadar etkili hale getirildiğini gösteriyor, kişilere artık pencere yönetimi özelinde tam ekran, ikiye bölünmüş ekran ve serbest hareket gibi menü seçenekleri sunuluyor. Pencereler köşelere götürüldüğü zaman boyutlandırmasının otomatik olarak yapıldığı altyapı, halen temel seviyede ancak bazı durumlarda çok kullanışlı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 15 işletim sistemi beta sürümler üzerinde bulunduğu kadarıyla kapatılan Bluetooth’u otomatik olarak da açacak. Sürüm Mishaal Rahman tarafından bulunduğu üzere Bluetooth’un devre dışı bıraktıktan bir gün sonra otomatik olarak açılmasını sağlayacak yeni bir özellikle gelecek. Android telefonlardaki Bluetooth bağlantısının kapalı kalmasını istemeyen çünkü bu teknolojiden “Cihaz bulma” süreci başta olmak üzere birçok kalemde yardım alan Google, bu konuda bazı kişileri üzebilir çünkü Bluetooth’un batarya ömrüne olumsuz etkisi olabiliyor. Günümüzde Android telefon sahiplerinin çoğu Bluetooth’u hiçbir zaman kapatmıyor, Bluetooth’un yeni dönemde otomatik açılmasını engelleyecek yolların da yakında ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Bu arada Android 15’in kullanmadığınız zamanlarda cihazınızın ekranını otomatik olarak kapatan uyarlanabilir bir zaman aşımı seçeneği getirebileceği de yeni gelen bilgiler arasında yer alıyor. Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel Tablet, Pixel Fold, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro gibi cihazlarda denenebilen Android 15, DP2 sürümüyle uydu bağlantı / uydu üzerinden mesajlaşma altyapısını direkt olarak temelden desteklemeye başlamıştı. Şu an bazı üreticilerin kendi sistemleriyle verdiği bu destek, direkt olarak telefonların çekmediği bölgelerdeki acil durumlarda iletişim kurulmasına odaklanıyor. Bu altyapı sayesinde uygulamaların uydu bağlantısı kurulduğunu anlayabileceği belirtiliyor, süreçte elbette SMS ve RCS desteği de bulunuyor.

Bir güvenlik katmanı daha getiren DP2 sürümü, uygulamaların kullanıcının ekran kaydı yaptığını algılamasına izin veriyor ve buna uygun koruma yöntemlerinin önünü açıyor. Bu sürümde farklı içerikler arasında geçiş yaparken oluşan ses yüksekliği tutarsızlıklarını önlemeye yardımcı olmak için yeni bir ses yüksekliği standardı da bulunuyor.

Buna ek olarak “Rahatsız Etme” modunu daha özelleştirilebilir hale getiren firma, PDF altyapısını da geliştiriyor, bu bağlamada PDF görüntüleme motorunun artık direkt olarak Google Play üzerinden güncellenmesinin önünü aralıyor ve PDF’ler üzerinde arama, seçme ile düzenleme desteği geliştiriliyor.

Android 15 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle