reklamı kapat

POPÜLER

Google Android Q Android 10

Google’dan beklenmedik değişiklik: İşte Android Q’nun şaşırtan resmi ismi [Video]

Android’in şimdiye kadar Android Q olarak geçen yeni sürümü sonunda resmi bir isme kavuştu. Google yeni sürümü için sürpriz bir değişiklik yaptı.

Google, günün en sürpriz duyurusunu yaptı ve Android Q işletim sisteminin resmi olarak Android 10 adı altında karşımıza çıkacağını açıkladı. Bu durum oldukça ilginç çünkü firma uzun süredir “Lollipop, KitKat, Jelly Bean, Oreo, Marshmallow” gibi tatlı / çikolata isimleri kullanıyordu. Tam 10 yıllık bir süreci sona erdiren firma, genel olarak mantıklı bir adım atmış gibi görünüyor. Akılda daha kalıcı duran yeni ismin, kesin olmasa da önümüzdeki yıllarda Android 11, Android 12 şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Burada iOS 13’ü sunacak en büyük rakip Apple’ın gerisinde kalmamak adın Android 13’ü seçmemiş olması şaşırtan Google, yeni isme ek olarak yeni Android logosunu da görücüye çıkarttı. Olabildiğince sade tercih edilen yeni logo için, yukarıda izleyebileceğiniz özel bir video da paylaşıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android Q yani artık resmi adıyla Android 10 çok merak ediliyor

2020 başında geniş çaplı olarak dağıtıma çıkacak sürümü alacak telefonlar şimdilik burada inceleyebileceğiniz listedeki şekilde görünüyor. Bu listede birçok cihaz bulunuyor ancak biliyorsunuz milyonlarca telefonun yeni sürüme geçmesi beklenmiyor. Bazı cihazların ise yeni işletim sistemine çok ama çok geç katılacağı belirtiliyor. Apple’dan farklı olarak herkese açık bir ekosistem kuran Google, bu yüzden güncelleme sürecini bir türlü hızlandıramıyor. Bazı atılan adımlar da tam olarak istenilen sonuçlar vermiyor gibi görünüyor.