reklamı kapat

POPÜLER

Android 10

Destekli cihazlar için Android 10 (Android Q) çıktı

Android’in geçtiğimiz haftaya kadar Android Q olarak geçen yeni sürümü Android 10, resmi olarak destekli cihazlar için indirmeye açıldı.

Google, hatırlarsınız geçtiğimiz ay sonunda bir sürpriz yapmış ve Android Q’nun resmi adını Android 10 olarak açıklamıştı. Uzun süredir “Lollipop, KitKat, Jelly Bean, Oreo, Marshmallow” gibi isimler kullanan firma, bunu yeni sürümde değiştirmiş durumda. Temelde tam 10 yıllık bir süreci sona erdiren firma, sürümün çıkışını söz verdiği tarihte gerçekleştirdi. Tahmin edebileceğiniz üzere ilk olarak Google’ın Türkiye’de resmi olarak satılmayan Pixel serisi telefonları için çıkan işletim sistemi, direkt olarak OTA üstünden aktif edildiği yerlerde “yazılım güncelleme” bölümünden elde edilebiliyor. Güncellemeye Pixel serisi haricinde ilk olarak Asus ZenFone 5Z, Essential PH-1, Nokia 8.1, Huawei Mate 20 Pro, LG G8 ThinQ, OnePlus 6T, Oppo Reno, Realme 3 Pro, Sony Xperia XZ3, Tecno Spark 3Pro, Vivo X27, Vivo NEX S Vivo NEX A, Xiaomi Mi Mix 3 ve 5G Xiaomi Mi 9 gibi modeller geçiyor. Buna ek olarak aşağıda açıkladığımız diğer Android telefonların da ilerleyen dönemde sürece dahil olacağı aktarılıyor. Ancak burada kesin bir tarih bulunmuyor. Genel olarak büyük Android 10 dağıtımının 2020’de başlayacağı tahmin ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 10 birçok cihaza gelmeyecek

Sistem geneli yerleşik dark mode yani koyu mod başta olmak üzere birçok yeni özelliği bünyesinde taşıyan ve yeni teknolojiler / telefon tasarımları ışığında önemli kullanım kolaylıkları getiren sürüm, devrimsel olmasa da hatırı sayılır bir sürüm konumunda yer alıyor.

İlgili Video