reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Kirin 990

Mate 30 Pro’ya gücünü verecek Huawei Kirin 990 için şaşırtan hamle

Mate 30 ailesinin amiral gemilerine gücünü verecek Kirin 990 için Huawei ilginç bir adım atıyor. Firma çift lansmana hazırlanıyor.

Çin merkezli firmalar biliyorsunuz ana duyurularını genelikle global pazara yönelik Avrupa ya da Amerika merkezli olarak yapıyor. Daha sonra ise Çin’de özel yerel lansmanlar gerçekleştiriliyor. Ancak Huawei bu sefer farklı bir yol izleyecek. Gelen bilgilere göre 6 Eylül tarihinde Kirin 990 hem Berlin hem de Pekin‘de gerçek zamanlı olarak tanıtılacak. Berlin lansmanını “Evrimi yeniden düşünün” mottosu üzerine kuran Huawei, Pekin etkinliğini ise “Yeniden Yapılanma” mottosuyla oluşturuyor. Kirin 980’in üstüne gelecek üst düzey işlemci Kirin 990, kesin olarak yeni nesil 7 nm EUV üretim sürecinden çıkıyor. Mate 30 ailesi yanında katlanabilir telefon Mate X’e de gücünü verecek işlemci, söylendiği kadarıyla 4K 60 fps video çekimine imkan tanıyor. Hepsine ek olarak işlemcinin 5G destekli bir sürümünün de geleceği söylenenler arasında yer alıyor. Performans konusunda Snapdragon 855 Plus‘ı yakalayacağı ancak A13 Bionic‘in gerisinde kalacağı tahmin edilen Kirin 990, tahminlere göre Cortex-A77 CPU çekirdekleri ve Mali-G77 GPU üstüne kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 Pro, Kirin 990 ile çok ses getirecekti!

Getirecekti diyoruz çünkü telefonun Google’dan lisans alınamadığından açık kaynak Android ile geleceği aktarılıyor. Amerika ambargosu nedeniyle Play Store dahil Google servislerine erişim sağlayamayacak denilen telefon, hep söylediğimiz gibi biraz ölü doğuyor izlenimi oluşturuyor. Tekrardan hatırlamak adına telefonun arkasında 40 megapiksel + 40 megapiksel + 8 megapiksel + ToF sensörü yer alıyor deniyor. 40 megapiksel Sony sensörlerden ilkinin 1/1.5 inç boyuta ve f/1.6 – f/1.4 değişken diyaframa sahip olacağı biliniyor. Diğer 40 megapiksel sensörün ise 1/1.7 inç boyuta ve 120 derece ultra geniş açıya sahip olduğu belirtiliyor. 4.500 mAh pil üstüne kurulacak telefonun, kablo üstünden 55W kablosuz olaraksa 25W gücünde hızlı şarj edilebileceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yakında gelecek bir başka modeli