reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 30 Pro Huawei Mate 30E Pro

Huawei Mate 30E Pro tanıtıldı; işte açıklanan ilk detaylar

Huawei Mate 40 ailesinin tanıtımıyla beraber sürpriz akıllı telefon Huawei Mate 30E Pro da karşımıza çıktı. İşte telefonun detayları;

Geçtiğimiz dönemin en önemli amiral gemilerinden olan ancak Android lisans sorun nedeniyle geri planda kalan Huawei Mate 30 Pro, farklı bir isim altında yeniden karşımızda. Mate 30 Pro ile birebir aynı olan Huawei Mate 30E Pro, farkını Kirin 990 yerine Kirin 990E 5G işlemci kullanıyor olmasıyla koyuyor. Bu “E” takısına sahip işlemci tamamen yeni değil ve henüz net olmasa da 7 nm Kirin 990’a oranla biraz daha düşük performans sunuyor gibi görünüyor. Çünkü firma bugün Kirin 9000 ve Kirin 9000E işlemcileri duyurdu. Bu işlemcilerden “E” takısına sahip Kirin 9000E daha düşük performans getiriyor. Bu bağlamda Kirin 990E işlemci de altta yer alıyor olabilir yorumları yapılıyor.  5G destekli telefon, altı farklı renkte bizleri selamlıyor ve tahmin edebileceğiniz üzere Android lisansına sahip değil. Bu açıdan telefon HMS ve AppGallery üzerine kuruluyor. Mate 30E Pro‘nun henüz kaça satılacağı bilinmiyor. Diğer detayların yakında belli olması bekleniyor.

Huawei Mate 30E Pro Türkiye’de satılmayabilir

Türkiye’de hali hazırda satışı yapılan Mate 30 Pro ise hatırlarsınız kamera konusunda geçtiğimiz dönemin en iddialı telefonları arasında yer alıyordu. Kısaca üstünden geçmek adına modelin arkasındaki yuvarlak modülde 1/1.54 inç ve 1/1.7 inç gibi büyük sensörlere sahip 40 megapiksel F1.8 ultra geniş açı + 40 megapiksel F1.6 geniş açı + 8 megapiksel F2.4 telefoto + 3D derinlik sensörü bir araya geliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İncelemesine burada yer verdiğimiz yılın en iddialı ancak “kanadı kırık” akıllı telefonu Mate 30 Pro, Android lisansının alınamamış olması nedeniyle Türkiye’ye gelmesi çok uzun süren bir amiral gemisi olmuştu. Android durumu nedeniyle Play Store başta olmak üzere Google servisleri ve birçok Google uygulaması olmadan gelen telefon, Türkiye’de 8.999 TL‘den raflardaki yerini almıştı.

İlgili Video

Ekran
İşlemciKirin 990E
RAM
Depolama
İşletim sistemi
Ön kamera
Arka kamera
Pil