reklamı kapat

POPÜLER

Android 11

Google’dan Android 12 için ilginç “alternatif uygulama marketi” açıklaması

Android 11 sonrasında Google Android 12 üzerinde de çalışmaya başladı. Firma yeni sürümde ilginç bir “alternatif uygulama marketi” planı içinde.

Google’ın yeni işletim sistemi Android 11, uzun süren beta sürecini sonlandırdı ve kısa süredir resmi olarak destekli cihazlara çıkmaya başladı. Devrimsel olmasa da birçok kalemde burada yer verdiğimiz önemli yenilikleri beraberinde getiren sürüm, birçok kullanıcı tarafından merakla bekleniyor. Bu sürüm aradan çıkınca sıranın geldiği Android 12, Google tarafından resmi olarak söylendiği kadarıyla alternatif uygulama marketlere karşı daha ılımlı yaklaşacak, kullanım kolaylaştırılacak.

Biliyorsunuz Android işletim sisteminin merkezinde tamamen Google kontrolünde olan Play Store yer alıyor. Ancak bunun yanında Samsung ve Huawei gibi firmaların Android temelli kendi alternatif uygulama marketleri de bulunuyor. Android 12 ile bu ve benzeri marketlere kolaylıklar sağlanacağı ve sağlam güvenlik önlemleri ışığında alternatiflere daha önce olmadığı kadar destek verileceği aktarılıyor. Firma bunu diyor ancak ödemeler için yine Google Play’in ödeme sisteminin kullanılması isteniyor. Çünkü internet devi uygulama satın alımlarından yüzde 30’luk komisyon kesiyor. Google doğal olarak bunu kaybetmek istemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 ile başka ne tür yenilikler gelecek henüz bilinmiyor

Ancak hem iOS hem de Android işletim sistemleri artık iyice oturmuş durumda. Bu açıdan devrimsel yeniliklerin gelmesi artık kolay kolay beklenmiyor. Google ve Apple’ın ufak ancak kullanışlı değişiklikler ile sistemleri parlatmaya devam edeceği düşünülüyor.

İlgili Video