reklamı kapat

POPÜLER

saat

42 milyon doların üzerinde yatırımla 10 bin yıl çalışacak saat [Video]

10 bin yıl boyunca hiç durmadan çalışacak bir saat hayal edin… Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un 42 milyon dolar yatırım yaptığı “10 bin yıllık saat” projesinin inşası başladı.

10 bin yıl boyunca çalışacak bir saatin yapılması fikri ilk olarak 1995’te Danny Hillis tarafından ortaya atılmıştı. 1989’dan beri proje üzerine düşünen Hillis, nihayet projesini basınla paylaşmıştı. Uzun dönemli düşüncenin bir sembolü olması beklenen bu proje Long Now Foundation’ın katılımıyla beraber giderek büyüdü ve kapsamını artırdı. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un da 42 milyon dolarlık yatırımla katkıda bulunduğu proje nihayet sona eriyor. Bezos’un Twitter üzerinden paylaştığı duyuruya göre saatin inşasına başlanmış. Hazırlanan time-lapse videosunda ise saatin oluşturulma anına tanıklık ediyoruz. Bezos’un açıklamasına göre tamamen mekanik olan bu saat yaklaşık 152,5 metre uzunluğunda. Gece ve gündüzün ısı döngüsünden güç alan saat “uzun vadeli düşünme”yi sembolize ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

10 bin yıl çalışacak

Gelecek 10 bin yıla tanıklık edecek olan saat Teksas’ta kuruluyor. Yapılan açıklamalara göre saatin ziyaretçilere de açılması bekleniyor. Ancak bunun hayli zor bir yolculuk olacağı kaydediliyor. Bir dağa konumlandırılan saatin bulunduğu yer en yakın havalimanından saatlerce uzakta ve yerden 609 metre yukarda. Bu yüzden tarihe tanıklık etmek isteyen turistlerin bu zorlu yolculuğa da hazırlıklı olması gerekiyor. Bezos’un paylaştığı time-lapse videosunu haberin üzerinden izleyebilirsiniz.