reklamı kapat

POPÜLER

Android P

Android P ile çok ilginç bir özellik daha geliyor

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemini bir sonraki ana sürümü Android P, ilginç bir özelliği beraberinde getirecek gibi görünüyor. Konu hakkında ilk bilgiler karşımızda bulunuyor.

Hakkındaki detaylar yavaş yavaş ortaya dökülen Android P, geçtiğimiz hafta bir kamera haberiyle gündeme gelmişti. Arka plandaki uygulamaların kameraya erişmesini engelleyecek bir sınırlandırma taşıyacağı belirtilen sürüm, bugün daha farklı bir detaya gündeme geldi. Buna göre yeni işletim sistemi kişilerin telefonlarını birer Bluetooth fare ile klavye haline getirmesine imkan tanıyacak. Yeni Samsung DeX‘de de yer alan bu destek, görünüşe bakılırsa resmi olarak kullanım sunulacak. Bu sayede büyük ekranlı telefonlar bilgisayarlar için birer “touchpad” yani dokunmatik yüzey haline getirilebilecek. Klavye deneyiminin kötü olacağı düşünülen bu özellik, genel olarak pek kullanışlı durmuyor ancak talep edenlerin çok olduğu söyleniyor.

Android P

Yeni Samsung Dex Pad

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android P, bir diğer yeniliği de çentik tarafında yapacak

Bildiğiniz gibi Google, bünyesinde kamera ve sensörlerin yer aldığı bu çentikleri telefonlara yazılımsal olarak daha iyi entegre etmek istiyor. Şirket, MWC 2018‘de sayıları artan çentikleri Android P ile yazılımsal olarak daha az dikkat çekecek hale getirmeyi hedefliyor. Bu da son kullanıcı için güzel görünüyor. Çünkü hemen herkes artık telefonuna çentik koymak için çalışmalar sürdürüyor.