reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X

Microsoft, Xbox konsollara yeni “Chromium” Edge tarayıcıyı getirdi

Microsoft, Xbox One, Series S ve Series X konsollara önemli imkanlar getiren yeni Edge tarayıcıyı yayınladı. İşte bilinmesi gerekenler.

Microsoft, Xbox One, Series S ve Series X konsollara için yaptığı güncellemeye Chromium temelli Edge tarayıcısı getirdi. Peki bunun faydası ne oluyor?

Chrome ile aynı temeli paylaşan Chromium Microsoft Edge, konsollarda PC’ye benzer tarayıcını deneyimi getiriyor. Örneğin yeni tarayıcı üstünde Google Stadia oyunları oynanabiliyor (GeForce Now desteği şimdilik yok) ya da Discord’un web sürümüne erişim sağlanabiliyor.

Tasarımını PC ve Mac sürümleriyle aynı olan Xbox’lara özel Chromium Microsoft Edge, klavye ve fare desteğine de sahip. Biliyorsunuz konsolların kendisinde de bu destek bulunuyor. Hatta bazı Xbox oyunlarında da fare ile klavye kullanılabiliyor.

Xbox’lar üzerinde Word ve Excel‘in online sürümlerine dahi erişim sunan yeni Edge, gerçekten kullanışlı görünüyor ve Windows temelli Xbox’ları PC tarafına bir adım daha yaklaştırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox tarafı için Android desteği de yolda olabilir

XDA’nın geçtiğimiz aylarda çıkan haberine göre Microsoft Store’a “Windows Subsystem for Android” isimli bir uygulama giriş yaptı. Bu uygulamanın en önemli bulunan detayı ise Xbox desteği oldu.

İşte tam olarak buradan Microsoft’un Xbox konsollara Android uygulama desteği getiriyor olabileceği gündeme geldi. Bu detay sanıyoruz konsol tarafı için ilk defa karşımıza çıktı.

Temelinde Windows işletim sistemi bulunan Xbox’ların Android uygulama desteğiyle beraber kişilere daha fazla uygulama ve mobil oyun sunması çok olası ve kağıt üzerinde güzel görünüyor. Ancak yine de bu durumun halen netlik kazanmadığını belirtmek gerekiyor. Firmadan bu konuda olumlu ya da olumsuz bir açıklama bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Netflix’e önümüzdeki ay neler gelecek?