reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Edge

Microsoft ısrarcı: “Aynı teknoloji, Chrome değil Edge kullanın”

Chromium temelli Microsoft Edge tarayıcı gelişmeyi sürdürüyor. Bununla beraber Microsoft’un tarayıcıyı öne çıkarma hamleleri de artıyor.

Yeni nesil Microsoft Edge, halen tam olarak bilmeyenler için Chrome ve Opera‘nın da temelini oluşturan Google‘ın arkasında olduğu açık kaynak kodlu Chromium altyapısı üzerine kuruluyor. Yani eski ile yeni Edge arasında büyük fark bulunuyor.

Bu altyapı sayesinde Chrome seviyesinde büyük performans sunan yeni Edge, doğal olarak Microsoft’un Windows tarafında kullanılmasını istediği bir numaralı tarayıcı konumunda yer alıyor. Hatta firma artık Windows 10 ve Windows 11’de yerleşik olarak yeni Edge içerisinde Chrome indirmeye çalışırsanız yeni bildirimler çıkarmaya başladı.

Bunlardan birisinde “Edge ile Chrome aynı temel üzerine kuruluyor, ekstra olarak Microsoft’un güvenini sunuyor” cümlesi yer alıyor. Bir başka uyarıda “Chrome çok 2008! Yeni olan ne biliyor musun? Microsoft Edge” cümlesi karşımıza çıkıyor. Bir diğerinde ise “Kimse para biriktirmekten nefret ediyorum demez. Online alışveriş için en iyisi Edge” cümlesi kuruluyor.

Bu durum sürpriz olmayacağı üzere internet dünyasında tepki çekiyor. Bunu başka firmalar da yapıyor ancak Microsoft’un bu bildirimleri başka geliştiricilere açılmayan yerleşik bildirim sistemi üzerinden sunduğu aktarılıyor.

Bu bildirimler elbette kişilerin Chrome indirmesini engelleyemiyor. Chrome ile aynı performans ve hatta daha az RAM kullanmasına rağmen çoğu kişi Edge yerine Chrome kullanmayı sürdürüyor. Bu arada firmanın yerleşik arama motoru olarak Google yerine Bing kullanılması için de Windows temelli özel hamleleri bulunuyor.

Yeni Edge aynı temelden dolayı Chrome yerine rahatlıkla kullanılabilir. Ancak Google yerine arama için Bing kullanmak, mümkün olabilecek bir şey değil.

Tom Warren’ın gösterdiği örnek bir bildirim

Microsoft Edge sadece PC’lerde yer almıyor

Microsoft geçtiğimiz aylarda Xbox One, Series S ve Series X konsollara yaptığı güncelleme ile Chromium temelli Edge tarayıcısı getirdi. Chrome ile aynı temeli paylaşan Edge, konsollarda PC’ye benzer tarayıcını deneyimi getiriyor. Örneğin yeni tarayıcı üstünde Google Stadia oyunları oynanabiliyor ya da Discord’un web sürümüne erişim sağlanabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tasarımını PC ve Mac sürümleriyle aynı olan Xbox’lara özel Chromium Microsoft Edge, klavye ve fare desteğine de sahip. Biliyorsunuz konsolların kendisinde de bu destek bulunuyor. Hatta bazı Xbox oyunlarında da fare ile klavye kullanılabiliyor.

Xbox’lar üzerinde Word ve Excel‘in online sürümlerine dahi erişim sunan yeni Edge, gerçekten kullanışlı görünüyor ve Windows temelli Xbox’ları PC tarafına bir adım daha yaklaştırıyor.

İlginizi Çekebilir

Sega imzalı mikro oyun konsolu ile tanışın