reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X ve Xbox Series S sonrasında bir de gündemde Xbox Series V

Xbox Series X ve Series S için Dolby Vision oyun dönemi başladı

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S için Dolby Vision oyun dönemi bugün resmen başladı.

Microsoft, Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarına olabilecek en yeni teknolojileri koymaya çalışıyor. Konsollarda şimdiden güncel hemen her destek bulunuyor. Hatta Sony’nin PlayStation 5’e koymadığı birçok özellik iki konsolda da aktif olarak sunuluyor. Bunlar arasında artık Dolby desteği de var.

Uzun zamandır test edilen Dolby Vision oyun desteği, destekli altyapılarda göz alıcı bir oyun deneyimi vadediyor. Dolby Vision bir oyun odaklı HDR formatı ve destekli oyunlarda “daha parlak vurgular / parlak alanlar, daha keskin kontrast ve daha canlı renkler” getiriyor.

Bundan yararlanmak adına konsollar yanında Dolby Vision destekli bir televizyona da ihtiyaç bulunuyor. Aynı zamanda oyunların da buna destek vermesi gerekiyor. Yeni oyunlarda bu desteğin olacağı biliniyor ve şimdilik 100 farklı oyun ile çıkış yapılıyor.

PlayStation 5 için şimdilik Dolby Vision desteği yok ancak ileride geleceği düşünülüyor. Sony’nin mutlaka bu konuda çalışmalar yaptığı düşünülüyor.

Xbox konsollarda Dolby Vision’in yarattığı farkı hemen aşağıdaki resmi video içerisinde görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X ve Xbox Series S için kısa süre önce yeni Edge geldi

Chrome ile aynı temeli paylaşan yeni Chromium Microsoft Edge, konsollarda PC’ye benzer tarayıcını deneyimi getiriyor. Örneğin yeni tarayıcı üstünde Google Stadia oyunları oynanabiliyor (GeForce Now desteği şimdilik yok) ya da Discord’un web sürümüne erişim sağlanabiliyor.

Tasarımını PC ve Mac sürümleriyle aynı olan Xbox’lara özel Chromium Microsoft Edge, klavye ve fare desteğine de sahip. Biliyorsunuz konsolların kendisinde de bu destek bulunuyor.

Xbox’lar üzerinde Word ve Excel‘in online sürümlerine dahi erişim sunan yeni Edge, gerçekten kullanışlı görünüyor ve Windows temelli Xbox’ları PC tarafına bir adım daha yaklaştırıyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept