reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Series X ve Xbox Series S sonrasında bir de gündemde Xbox Series V

Global çip krizi için bu sefer Xbox patronu kötü haber verdi

Etkisi halen devam eden global çip krizi hakkında bu sefer direkt olarak Xbox patronu Phil Spencer bir açıklamada bulundu.

Xbox dünyasının başındaki isim olan Phil Spencer, 2022’de de yeni nesil oyun konsolları için yaşanan tedarik sorunlarının süreceğini açıkladı. Bu durum sadece Xbox’lar için değil genel olarak PlayStation ve ekran kartı pazarı için geçerli.

Geçtiğimiz hafta açıklama yapan Financial Group’un verilerine göre şu an bir firmanın sipariş ettiği çipi / işlemciyi alabilmesi için tam 21 hafta beklemesi gerekiyor.  Bunun 2017’den bu yana görülen en uzun bekleme süresi olduğu aktarılıyor.

Bundan dolayı otomobil firmaları başta olmak üzere herkes çip’e erişmekte zorluk çekiyor. Bu durumun 2022’de de süreceği artık kesin durumda ve bu çok kötü görünüyor.

Sorunların, daha doğrusu talebe yönelik üretim seviyesinin artırılmasının ise tam olarak 2023 içerisinde olacağı düşünülüyor. Yeni kurulan fabrikaların çalışır hale getirilmesi için 2023’e hatta 2024’e işaret ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xbox Series X ve Series S için Dolby Vision desteği geldi

Microsoft, Xbox Series X ve Series S konsollarına olabilecek en yeni teknolojileri koymaya çalışıyor. Konsollarda şimdiden güncel hemen her destek bulunuyor. Hatta Sony’nin PlayStation 5’e koymadığı birçok özellik iki konsolda da aktif olarak sunuluyor. Bunlar arasında artık Dolby desteği de var.

Uzun zamandır test edilen Dolby Vision oyun desteği, destekli altyapılarda göz alıcı bir oyun deneyimi vadediyor. Dolby Vision bir oyun odaklı HDR formatı ve destekli oyunlarda “daha parlak vurgular / parlak alanlar, daha keskin kontrast ve daha canlı renkler” getiriyor.

Bundan yararlanmak adına konsollar yanında Dolby Vision destekli bir televizyona da ihtiyaç bulunuyor. Aynı zamanda oyunların da buna destek vermesi gerekiyor. Yeni oyunlarda bu desteğin olacağı biliniyor ve şimdilik 100 farklı oyun ile çıkış yapılıyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept