reklamı kapat

POPÜLER

Honda

Honda, uçan araçlar dahil büyük gelecek planlarını duyurdu

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Honda, giriş yaptığı pazar sayısını gelecekte çok ciddi şekilde artıracağını duyurdu.

Honda, çoğu kişi tarafından bir otomobil firması olarak tanınıyor. Ancak firma birçok farklı alanda dünya devi konumunda yer alıyor. Maddi olarak çok iyi durumda olan dev üretici, bunun etkisiyle önümüzdeki 6 yılda arge için 45 milyar dolar bütçe ayrılacaklarını duyurdu.

Firma bu büyük harcama ile özellikle eVTOL olarak geçen, tamamen elektrik gücüyle dikey olarak kalkıp iniş yapabilen, uçarak yol alabilen uçan araçlar üzerinde çalışmalar yapacak.

Sürpriz olmayacağı üzere uçan taksi alanına da odaklanacak dev üretici, burada sürecin geleceğini 2025 öncesinde belirlemek istediklerini aktarıyor. Şimdilik tamamen elektrik ile 10 km’lik menzil sunan uçan araçlar üzerine odaklanan şirket, bunu içten yanmalı motor ile destekleyerek 400 km menzile ulaşabileceklerini belirtiyor.

eVTOL araçlara ek olarak uzaya çıkış yapabilecek yeniden kullanılabilir roketler ve robotlar gibi gelecek alanlarına da yatırım yapacaklarını açıklayan Honda, robot tarafında ellerini insan gibi kullanabilen seçenekler planlıyor.

Robot konusunda Asimo üzerinden hali hazırda çok deneyimli olan firma, geleceğin de önemli bir parçası olmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Honda elektrikli motosiklet pazarında da çok iddialı olacak

Geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan Honda, eğer her şey planlandığı gibi giderse 2040 yılından itibaren otomobil tarafında geleneksel motorların üretimine son verecek. Marka tüm operasyonlarıyla birlikte 2050 yılı için de yüzde 100 karbon nötr olma hedefini koyuyor. Şirket otomobil yanında üst düzey motosikletler de üretiyor. İşte bu alanda da elektrik dönüşümü hız kazanıyor.

Yine geçtiğimiz aylarda yapılan resmi bir sunum kapsamında görüldüğü kadarıyla firmadan önünüzdeki dönemde dört yeni elektrikli motosiklet modeli gelecek. Bu modeller için halen tam olarak bilgiler verilmiş değil. Ancak modellerin üç tanesi genel kullanım ve şehir içi odağında hazırlanıyor.

Dördüncü Honda modeli ise daha yüksek performanslı, yarış motoru benzeri bir elektrikli motosiklet olarak karşımıza çıkacak. En son pazara çıkacak model de bu olacak.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın