reklamı kapat

POPÜLER

Honda Ye

Honda, Çin pazarına özel “Ye” serisi araçlarını görücüye çıkardı

Dünyanın en büyük otomobil markalarından Honda, devasa Çin pazarına özel olarak geliştirdiği “Ye” serisi araçlarını görücüye çıkardı.

Firmanın yeni logosunu taşıyan “Ye” serisi araçlar, yukarıda da dediğimiz gibi sadece Çin’de satılacak. Bu seri ya da marka altında çok sayıda araç pazara sunacak (Şu an en az altı farklı elektrikli planlanıyor) firma, bugün karşımıza üretime alınacak P7 ve S7 yanında konsept olarak tanıtılan GT konseptiyle çıktı. Tamamen elektrik temelli olan ve oldukça iddialı görünen araçlar, Çin’de BYD gibi güçlü isimlerin elektrikli otomobilleriyle gerçekten çok zorlu bir rekabete girecekler. Keskin hatların ve ince LED farların tercih edildiği modeller için henüz detaylı teknik detaylar paylaşılmıyor, sadece Çin’e özel bir platform üzerine kuruldukları açıklanıyor. Henüz içlerini de görmediğimiz araçların, maalesef kaça satılacağı da belli olmuş değil. Fiyat-performans oranlarının yüksek olması beklenen modeller, tanıtım hallerinde ayna yerine kamera sistemiyle donatılmış durumdalar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Nissan ve Honda ortaklığı ses getirmişti. İki dev üretici ileride karşımıza ortak bir elektrikli otomobil platformu çıkarabilir ve bu platformdan birçok bütçe dostu araç gelebilir. Elektrikli taraftaki satış ile üretim maliyetlerini düşürmek adına mantıklı görünen bu adım, henüz erken aşamada yer alıyor ancak çalışmaların hızlı şekilde ilerlemesi bekleniyor.

Fiyat-performans oranları inanılmaz Çinli elektrikli araçlara karşı bu tarz bir ortaklığa büyük ihtiyaç duyan Japon devleri, ortak olarak donanım yanında yazılım tarafında da çalışmalar yapacaklarını belirtiyor. Geçtiğimiz aylarda konuşan Honda CEO’su Toshihiro Mibe, yaptığı “uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var” açıklamasıyla ses getirmişti.

Hemen her türetici gibi Honda da elektrikli tarafa ilgi duyuyor, o kategoriden para kazanmak adına çok satabileceği uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyor. Bunu açık olarak dile getiren firma, aktarıldığı kadarıyla 2026 yılında tamamen elektrikli bir sedan tanıtacak ve o araç yüksek ihtimalle Civic’in yerini alacak.

Firmadan bu model sonrasında gelecek araç ise bir tamamen elektrikli bir SUV olacak. Daha düşük maliyetli ve daha hafif yeni nesil bataryalarla elektrikli araç fiyatlarını düşürmek için çalışan Honda şirketinin CEO’su Toshihiro Mibe, “Satış hacmini artırmak için daha uygun fiyatlı elektrikli araçlara ihtiyacımız var. Ortak geliştirilmiş olsa bile uygun fiyatlı bir elektrikli aracı pazara sunmak kolay değil ancak böyle bir model üzerinde kendi başımıza çalışıyoruz.” açıklamasını yapıyor.

Honda ve Nissan haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu