reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Google çalışanları İsrail ordusu ile yapılan sözleşmeyi protesto etti

 - Güncelleme: 17 Nisan 2024 19:41

Google çalışanları İsrail ordusu ile yapılan sözleşmeyi protesto etti. Bunun için farklı ofislerde çok sayıda çalışan bir araya geldi.

Bugün çok sayıda Google çalışanı şirketin İsrail hükümetiyle yaptığı 1,2 milyar dolarlık Project Nimbus bulut anlaşmasını protesto etmek için New York ve Sunnyvale ofislerini kapattı. Ellerindeki pankartlar ile ofislerde oturma eylemi gerçekleştiren çalışanlar, tahmin edebileceğiniz üzere yapılan sözleşmenin iptal edilmesini ve İsrail ordusuna yardımın kesilmesini istiyor. Google bu konuda geçtiğimiz aylarda da gündeme gelmişti. Şirket, şu an Filistin işgaliyle ve aynı zamanda İran’la meşgul olan İsrail ordusu için yapılan çalışmaları aşağıdaki videoda görebileceğiniz şekilde protesto eden bir çalışanını kovmuştu. Google’ın İsrail tarafındaki yöneticinin yaptığı sunum sırasında ayağa kalkan bir Google Cloud mühendisi, “Soykırıma ya da gözetlemeye güç veren bir teknoloji geliştirmeyi reddediyorum” diye bağırmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda bir açıklama yapan Google sözcüsü Bailey Tomson, “Konu ne olursa olsun bu davranış doğru değil ve politikalarımızı ihlal ettiği için çalışanımızın işine son verilmiştir.” demişti. Aktarıldığı kadarıyla kovulan mühendis etkinlikte İsrail hükümetinin Google ve aynı zamanda Amazon’un bulut hizmetlerine erişim için imzaladığı Project Nimbus’u protesto etti. Project Nimbus, “Filistinlilerin daha fazla gözetlenmesine ve haklarında hukuka aykırı daha fazla veri toplanmasına aracılık edecek” denilerek daha önce de hem çalışanlar hem de şirket dışındaki kişiler tarafından sık sık protesto edilmişti.

Google gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER